Já, Frankenstein (2014)

20%
Tvůrce "Underworldu" se rozhodl, že si svůj úspěch chce zopakovat.

Já, Frankenstein

I, Frankenstein

USA, Austrálie, 2014, 92 minut

 

Režie: Stuart Beattie

Scénář: Kevin Grevioux a Stuart Beattie podle komiksu Kevina Greviouxer na motivy románu Mary Shelley

Hrají:

Aaron Eckhart (Adam)

Yvonne Strahovski (Terra)

Miranda Otto (Leonore)

Bill Nighy (Naberius)

 

Svět je rozdělen na dvě frakce. Tedy oni zde jsou asi i normální lidé, i když to není jisté. Ty dvě frakce jsou démoni a gargoylové (chrliči mi v tomhle podání zní divně). Roky mezi sebou bojují neschopni příměří. Každá frakce se snaží najít způsob, jak obrátit váhy vítězství na svou stranu. Zdá se, že čas vítězství jedné strany se blíží, protože má přijít tvor, který bude znamenat ten zásadní rozdíl.

Hele, jak se umím zle podívat.

Jestli vám to trochu něco připomíná, není se moc čemu divit. Kdybyste ještě tápali, zkuste si zaměnit démony za upíry a gargoyly za vlkodlaky, případně obráceně, podle chuti. Máte tu „Underworld“ jako vyšitý. A není se čemu divit. Předlohu napsal Kevin Grevioux, který přišel právě i s „Underworldem“. Ve snímku „Já, Frankenstein“ ho najdete jako toho velkého černocha na straně démonů. Aby byla podobnost obou filmů co největší (Grevioux hrál i v „Underworldu“, tak hlavního šmejda hraje Bill Nighy.

A co říkáš na ty vlasy?

Hlavní postavou je Adam, který je důležitý proto, aby byl naplněn název filmu. Adam je Frankensteinovo monstrum, které by mohlo znamenat onen rozdíl, který nechá jednu stranu vyhrát. Vlastně jde tedy o to, na jakou stranu se Adam, jako první člověk vzniklý ze smrti, postaví. Scénář v tomhle není nijak komplikovaný, a i když proti sobě stojí dvě rasy monster, stejně máte jasno v tom, kdo jsou kladní a kdo záporní, i když syn Johna McClane se vás snaží přesvědčit o něčem jiném.

John McClane Jr. v pozadí.

Film není nijak dokonale promyšlený, celé je to pouze na efekt. Logika funguje podle poměrně klasických pravidel hollywoodských akčních filmů. Adam bojuje proti dvaceti démonům a dokáže je sejmout levou zadní, pak ovšem přijde na řadu jeden druhořadý trouba a Adam má najednou problémy a musí se poklonit před jeho silou. Za chvíli ho pak mimochodem sejme jakoby nic. To je opět v kontrastu se závěrečnou bitvou, kde je Adam samozřejmě ten největší borec a kosí všechno, co se pohne a po smrti vzplane. Také nic moc originální, pouze potřeba vymazat z filmu krev.

Rasa gargoylů ve svém tvrdší podobě.

Předvídatelné, emotivně nudné s prázdnými charaktery, kde už při prvním pohledu je vám jasné, jak se kdo bude chovat. Nevím, jestli tohle ukazuje, že casting byl proveden tak parádně, anebo prostě na to, že vzali typově tradiční herce. Myslím, že tohle už je spíš taková sranda na diváky, pokus toho, co ještě zvládnou a kolikrát. Akční horory teď docela táhly, tak proč nezkopírovat deset let starý nápad a nezkusit ho na diváky znovu. No, podle tržeb to úplně nevyšlo. Odkaz na dílo Mary Shelley je zde pak spíš výsměchem.

 

Hodnocení: 20 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář