Já, legenda

Jelikož ležel Necronomicon určitou dobu v hibernaci, vrátím se v několika článcích k filmům, které se do našich kin dostaly letos či loni, ale já jsem na ně prostě nestihl napsat žádnou recenzi. Jedním z těch filmů, které si pár řádků určitě zaslouží, je snímek Já, legenda, kde se v hlavní roli představil Fresh Prince Will Smith.
I Am Legend, USA, 2007
Režie:
Francis Lawrence

Scénář: Mark Protosevich a Akiva Goldsman podle románu Richarda Mathesona

Hrají: Will Smith (Robert Neville)
Alice Braga (Anna)
Charlie Tahan (Ethan)
 

Will Smith je herec, který dokáže sám utáhnout celý film anebo seriál. Dokazoval to ve Fresh Princovi, ale i ve filmech Já, robot nebo Hitch. A jak už z jeho snímků vyplývá, není to zrovna herec, jehož domovským žánrem by byl právě horor. Proto mě osobně překvapilo, když měl ztvárnit „posledního“ člověka žijícího na Zemi, kterou v noci prohledávají upíři – nebo něco jim hodně podobného.

Francis Lawrence, režisér filmu, však s monstry už nějakou tu zkušenost měl, neboť natočil velmi povedeného Constantina na základě stejnojmenné komiksové postavy. Osobně jsem od filmu očekával poměrně dost a musím říct, že jsem rozhodně příliš zklamán nebyl.

Výzkum se zatím zdá beznadějný...

Knihu jsem nečetl, a tak jsem jen poslouchal zvěsti, které o filmu jdou, a hned mě zaujala skutečnost, že se to má odehrávat ve světě, kde již člověk téměř nežije. Už 28 dní poté mě fascinovalo svou prázdnotou, respektive vylidněným Londýnem, a stejný pocit, skličující, se dostavil, když Will Smith pouze se svým psem procházel vylidněným Manhattanem. Prázdné silnice, kde již prorůstá tráva, ulicemi se prohání vysoká, na kterou má Will políčeno, no prostě svým způsobem úchvatné.

Jako skrýš se hodí cokoli.

A tak jsem čekal, co asi na vědce v uličkách města čeká. Ano, Will Smith hrál v podstatě vědce, který se snaží vrátit upíry do lidské podoby. Zatím se mu to nedařilo. Kromě toho, že se pokoušel po večerech, kdy se město naplnilo děsem, hledat protilátku, přes den se sám vydával do New York City, aby si obstarával potravu, a také, aby se pokoušel najít další přeživší. S potravou se mu rozhodně vedlo lépe než s přeživšími.

Co to tam sakra je?

A když konečně přišli na řadu „upíři“? Nemohl jsem si stěžovat. Scény s nimi byly pěkně nabyté, takže o napětí nebyla nouze. Přesto, že šlo o film s hororovými monstry, hlavně se jednalo o drama, které táhla právě hlavní postava v podání skvělého Willa Smithe. Celý film víceméně patřil pouze jemu, a když už se objevily další postavy, stejně on byl tím, kdo vás zajímal nejvíc. Co se mu stane? Co udělá? Jak to asi dopadne?

Tohle finále v kinech neběželo.

Ano, jak to asi dopadne? To je dobrá otázka. DVD je skutečně unikátní médium, a tak díky němu je možné přinést v jednom balení třeba rovnou dva filmy. A to dva filmy poměrně odlišné. Ač většina scén je stejná, na DVD je možné shlédnout dvě různá finále tohoto filmu. A je potřeba říct, že obě zakončení se od sebe výrazně liší. To první, které běželo v kinech, je více komerční, hollywoodské, a o to je to druhé alternativní zakončení zajímavější a hlavně skutečně jiné. Celý film vyznívá naprosto jinak a mění se tak celé jeho poselství. Je pouze na divákovi, kterému dá přednost.

Tímhle filmem rozhodně u mě dostávají plus jak Will Smith, tak režisér Lawrence. Skvělá atmosféra, výborná postava a v jednom případě i skvělý konec. Co víc si přát od filmu, který je ukázkou toho, že i v mainstreamu lze udělat dobrý horor, anebo alespoň postapokalyptické drama s hororovými prvky.

Hororové filmy (upíři)

Recenzovaný titul můžete objednat online na Blu-ray nebo DVD.
Blu-ray
DVD


Přidat komentář