Jiao zi (2004)

80%
Zajímavý čínský snímek, který v některých scénách skutečně není pro slabé žaludky.

Jiao zi

Hong Kong, 2004, 91 minut

 

Režie: Fruit Chan

Scénář: Pik Wah Lee

Hrají:

Tony Leung Ka Fai (Mr. Li)

Bai Ling (Mei)

Meme Tian (Connie)

Miriam Yeung Chin Wah (Mrs. Li)

 

Myslím si, že ve filmu už snesu docela hodně. Přece jen, už jsem nějaký ten film viděl a patří mezi ně i různé hnusárny, ať už z Japonska, z Ameriky, z Itálie nebo třeba z Německa. Jenže vždycky se objeví něco, co vám váš názor vyvrátí. Snímek „Jiao zi“, který je asi nejznámější pod názvem „Dumplings“, tedy „Knedlíky“, mi tohle dokázal. Hongkongský film, který mi málem obrátil žaludek.

Tenhle knedlíček byste si nedali.

Co jsme ochotni udělat pro to, co opravdu chceme? Jak daleko jsme ochotni zajít? Tohle jsou základní otázky, na které se snímek „Jiao zi“ snaží odpovědět. Kde končí lidská touha po dokonalosti a kde začíná posedlost, která nás dokáže zahubit? Ale nejen nás, také lidi kolem nás, naše blízké a někdy i naprosto nezúčastněné osoby. Tenhle film je vlastně o touze zůstat mladý, o jednom potratu a o velmi speciální kuchařce.

Tohle vajíčko také asi nebude podle vašeho gusta.

Mei je kuchařka, která je vyhlášená svými speciálními knedlíčky. Údajně jsou to knedlíčky, které navracejí mládí a krásu. Je v nich tajná přísada, kterou divák patrně odhalí hned na začátku filmu, pokud pozná, co to je, ale nebude mu trvat dlouho, aby pochopil úplně. Stejně jako paní Li, která je ochotna udělat skutečně hodně, aby pro svého záletného manžela vypadala zase svěže, mladě a krásně. Najde si cestu k Mei a stane se na jejích knedlíčcích doslova závislá. A pak konečně zjistí, co je ta tajemná přísada. Co paní Li udělá? No ještě si přidá!

Kuchařka ale víc než ujde.

Jenže tímhle „Jiao zi“ vůbec nekončí. Ještě je třeba do receptu vložit tu dívku, co chce potratit, záletného manžela, který zjistí, že s manželkou není něco v pořádku, no a nakonec ještě celou pointu, která pravda není až tak nečekaná, ale dosedne na vás, protože si uvědomíte, že o tohle vlastně vůbec nešlo. Ten film je neskutečně dobře vystavěný, což ještě potrhávají výkony herců, kdy mě ve své přirozenosti naprosto okouzlila krásná kuchařka Mei v podání Bai Ling.

Tenhle obrázek je skutečně výborný.

Film je neskutečný v tom, jak předvádí odpudivé a hnusné věci. On se tváří jako dobrý áčkový film, ale to co zde vidíte... Popravdě, ono toho není tolik, kamera rozmazává obraz, nebo zabírá z úhlů, kde není vše zřetelné, vhodně je volen střih, jenže ty zvuky, které to celé dokreslují... A samozřejmě vám dojde, co se vlastně děje. Úžasné propojení toho, že brak může být vizuálně skutečně krásný, místy až kýčovitý. Pro mě velmi překvapivý film, a i když jsem měl při jedné scéně skutečně co dělat, abych nedávil, tak tenhle zážitek stál celkově za to.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (hnus)


Přidat komentář