Já, zrůda (1971)

55%
Tenhle film s Leem a Cushingem úplně nevyšel.

Já, zrůda

I, Monster

Velká Británie, 1971, 75 minut

 

Režie: Stephen Weeks

Scénář: Milton Subotsky podle románu Roberta Louise Stevensona

Hrají:

Christopher Lee (Marlowe / Blake)

Peter Cushing (Utterson)

Mike Raven (Enfield)

Richard Hurndall (Lanyon)

 

Christopher Lee a Peter Cushing, to je kombinace, kterou si nechám rád líbit. Až na to, že v tomhle na první pohled hodně levném snímku z produkce společnosti Amicus, jejich spolupráce zrovna dvakrát nefunguje. Jasně, Christopher Lee zde má dost prostoru, ale Peter Cushing se zase tolik neobjevuje, což je docela škoda, protože se jedná o skvělého herce, nikoli jen v žánrové oblasti.

 Ještě jako elegán.

Amicus se moc nezabýval tím, co bude natáčet, hlavně pokud to bude něco hororového. A tak nechodil pro nápady nijak moc daleko. Jednoduché je prostě si vzít starou osvědčenou klasiku. A tak se inspirací a vlastně i základem pro snímek „Já, zrůda“ stala klasika hororového žánru, kterou napsal Robert Louise Stevenson. Ano, „Já, zrůda“ je variace na román „Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda“.

 Tady už mu to sluší méně.

Invence tvůrčí skupiny pod záštitou studia Amicus nešla nijak zásadně daleko. Jednoduše natočili film, kde jen došlo ke změně jmen postav. A tak Jekyll není Jekyll, ale jmenuje se Marlowe a pan Hyde se nám přejmenoval na pana Blaka, což skutečně není invence závratná. Dějově je to pak v podstatě to samé jako „Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda“. Stačí jen překonat ty zábrany v sobě pomocí lektvaru.

 I Peter se objeví.

Christopher Lee sis střihnul titulní roli a je na něm, aby snímek fungoval. Velkou roli ale hraje také mejkap, který z něj dělá jak elegána, tam tedy moc úprav nepotřeboval, ale hlavně z něj dělá takové to odpudivé monstrum, které je schopné v postranní uličce někoho zmlátit, nebo i zabít, a je mu jedno, jestli to bude muž nebo žena. Jeho teror se šíří a město má strach. Až na to, že je to všechno v takovém hodně malém měřítku a spíše komorní.

 Chudák Blake.

Studio Amicus sem tam přišlo s něčím zajímavým, ale čím víc filmů od něj uvidíte, tím víc budete mít pocit, že je to skutečně jen studio, které se snažilo svést s produkční společností Hammer a nedosáhlo přitom obecně takových kvalit jako jeho slavnější kolega. Snímek „Já, zrůda“ je toho důkazem. Christopher Lee se snaží, ale ten příběh prostě není dostatečně silný nebo nějak odlišný od klasického jekyllovského pojetí.

 

Hodnocení: 55 %

Hororové filmy (béčka, vrazi)


Přidat komentář