James Hayman: Řez

75%
James Hayman poprvé v této knize představuje detektiva Mika McCaba s eidetickou pamětí, kterou on zase tak moc nepoužívá, ale jinak má před sebou další zajímavý případ.

James Hayman: Řez

The Cutting

Vydalo nakladatelství Fragment, 2012, 299 Kč

Obálka knihy Řez od Jamese Haymana.

Mike McCabe, i když se přestěhoval do Portlandu, aby zde měl klid, hlavně aby jeho dcera Casey byla v bezpečí, musí řešit případ, který by byl i na New York docela drsný. Na skládce byla nalezena mladá dívka, nahá, otevřená, bez srdce. Tohle rozhodně nevypadá jako případ běžného domácího násilí. Mike a jeho tým před sebou mají celkem zapeklitý případ, který je dovede i k celkem váženým občanům.

Když jsem četl knihu „Mráz“ od Jamese Haymana, musím říct, že mě docela zaujala. Jednalo se však o druhou knihu s detektivem McCabem, a tak jsem byl zvědavý na to, co se stalo v knize první. Možná jsem očekával, že budu svědkem jeho příchodu do Portlandu, ale to zase ne. Jsme opět vrženi rovnou do případu, tentokrát i s menším historickým úvodem, respektive flashbackem, který je trochu neoriginální, ale nutno říct, že pořád zahýbe s vašimi city. A možná i žaludkem.

Ne, James Hayman není zase takový brutální autor, drží se celkem při zemi, aby jeho knihy byly přístupné širšímu čtenářstvu. To znamená, že zde nějaké to násilí je, ale nejde to moc daleko. Vlastně mi přijde, že první kapitola a pak ještě popis nalezeného těla, jsou tím nejhorším. Pak už to je klidnější a Hayman se soustředí na to, co mu jde nejlépe – popis vyšetřování.

Je vidět, že James je chlapík, co má rád rešerše a je to dobře, protože v jeho podání jsou některé scény skutečně dokonale přesné. V jediném odstavci, kdy popisuje odemykání dveří paklíčem, jsem měl skutečně pocit, že tohle je popis, který vyžadoval spolupráci někoho, kdo ví, jak na zámky. A ten pocit jsem měl mnohem častěji v celé knize. V tomhle směru je James Hayman neskutečně přesný a dobrý. Jen někdy zapomíná na to, že tam má také postavy a nějaký ten příběh. V případě románu „Řez“ jsem si říkal, že možná přece jen podcenil právě příběh, který je celkem průhledný a čtenář velmi rychle zjistí, kdo za vším stojí.

James Hayman je autor, který dokáže čtenáře napnout a napětí v něm udržet až do konce. Řeší i osobní život, především McCabův, což je hezké, i když McCabe není zrovna člověk, kterého by si každý zamiloval. Především jeho metody výslechů mi nesedí, ale to je můj osobní problém. Kniha má jiné nedostatky, a to především nedotažení některých linií, zbytečnost některých scén. Hned ta úvodní může být příkladem a je tak vlastně jen zajímavým otevřením románů, otevřením, které má trochu šokovat a představit vraha, který bude podle všeho hodně nebezpečný. Podobně zbytečné jsou i vložené části, které se týkají jedné z obětí a toho, co si prožívá. Je to spíš moderní trend než vypravěčská nezbytnost. Jinak ale Hayman nezklame a dá vám zajímavý thriller, který se dobře čte.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové knihy (mučení, vrazi, děti)


Přidat komentář