Janko Iša: Temnota z Pressburgu

60%
Ze Slovenska přichází temnota. Jen kdyby to bylo ještě trochu temnější.

Janko Iša: Temnota z Pressburgu

Vydalo nakladatelství Artis Omnis, 2016, 345 Kč

 

Temnota přichází i z Bratislavy, respektive z Pressburgu, kde se odehrává románová prvotina Janka Iši, slovenského autora, kterého u nás můžeme znát například díky sbírkám „Kniha smrti“ nebo „Sešívance“. Janko Iša se profiloval v povídkách jako autor fantastiky s přesahem do hororu, což se nakonec potvrdilo i v jeho románovém debutu, kde tyto prvky najdete. Ale primárně se jedná o akční jízdu s drsným hrdinou v centru dění. Tím není nikdo jiný než Klaidvák.

Obálka knihy.

Kladivák je podle všeho Jankovou oblíbenou postavou, protože za ni již v roce 2015 získal Martinus Cenu Fantázie, ale také Cenu Béla. Následně se rozhodl – a nakladatel Artis Omnis s ním docela souhlasil – že by bylo fajn z povídky udělat román. Přece jen, lidé na romány docela slyší. A možná i na série, protože jak to tak vypadá, kniha „Temnota z Pressburgu“ by měla být prvním dílem v sérii „Kladivák“. To ale teprve uvidíme, jestli se s dalším díle potkáme. A kdy to bude.

Temnota přichází.

Kladivák je takový ten obrovský borec, co dokáže všechno zničit. Navíc má jednu pěst kovovou. Ne ale nějakou mrchu pařát, ale normálně funkční mechanickou ruku, která je dokonce tak dokonalá, že přizpůsobuje svou velikost dané situaci. Anebo když to nejde silou, vem si větší kladivo. V tomhle případě, větší pěst. Na začátku se ale s Kladivákem nesetkáváme v záviděníhodné pozici. Je na pokraji smrti, aby byl vyloven z Dunaje a následně prodán do otroctví.

 

Otroctví se podobá nuceným pracím, kdy spolu s dalšími vězni má Kladivák těžit podivný nerost, o němž nikdy neslyšel. Samozřejmě, že otrokem nechce být dlouho. Tenhle úvod v lomu, i když má samozřejmě dopad na další dění, se jeví jako jakousi delší povídkou, kdy po skončení anabáze v dole je tu najednou skok a z Kladiváka se stává něco jako noirový detektiv. Dost změna, a to i v plynulosti vyprávění. Ale tak začneme rozplétat něco hlubšího, co se v temnotě Pressburgu děje.

Janko Iša

Kladivák se někdy tváří jako velmi schopný stratég, ale v další chvíli zase jako idiot. V jedné části příběhu se mu skoro vymstilo, že si s sebou nevzal palnou zbraň, ale o pár desítek stránek udělá stejnou chybu znovu. Buď je tak namachrovaný, anebo pitomý. V tomhle mi postava přijde trochu nedokonalá. Na jednu stranu ví, jak to v životě vchodí, na druhou stranu je zase naivní. Ale umí v tom chodit, umí zabíjet, a pokud to najednou vypadá, že by mohl umřít, najde se způsob, jak to nedopustit.

Ilustrace jsou parádní

Kniha „Temnota z Pressburgu“ je akční městské fantasy, které má koule, ale někdy přece jen trochu skřípe. Je to místy hodně popisné, akce je moc okecávaná a trochu vázne. Docela mě překvapilo, že tu je i menší množství přímé řeči, hodně se toho odehrává v popisu vypravěče, což podle mě dost brzdí tempo. A také to nakonec vede k tomu, že tu překvapivě není až tolik hlášek, kolik bych čekal. Jako kdyby se Janko ale postupně vypsal, a finální masakr už je ta správná jízda.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové knihy (béčka, vrazi)


Přidat komentář