Jednoduchý plán (1998)

90%
Plán je možná jednoduchý, ale to neznamená, že jeho provedení povede ke zdárnému konci a k přežití všech, co si jenom chtěli nechat ty peníze.

 

Jednoduchý plán

A Simple Plan

Německo, Velká Británie, Francie, USA, Japonsko, 1998, 121 minut

 

Režie: Sam Raimi

Scénář: Scott B. Smith

Hrají:

Bill Paxton (Hank)

Bridget Fonda (Sarah)

Billy Bob Thornton (Jacob)

Brent Briscoe (Lou)

 

Sam Raimi je režisér, který toho v hororu zase nenatočil až tak moc, ale jeho filmy ze série „Evil Dead“ jsou legendou, podílel se na remakování japonské série „Nenávist“ a nedávno se k hororu vrátil i snímkem Stáhni mě do pekla. Kromě toho má ale na svědomí i film, který není čistým hororem, ale rozhodně se jedná o jeden z nejnapínavějších thrillerů, jaké jsem měl tu čest vidět. Mluvím samozřejmě o snímku „Jednoduchý plán“, který hodlám dnes recenzovat.

Šťastný nález se někdy nevyplácí.

„Jednoduchý plán“ je snímek, který mi připomněl jiné kousky, které jsem měl již tu čest vidět. Tak trochu je to jako tvorba bratří Coenů. Mám na mysli konkrétně filmy „Zbytečná krutost“ a pak „Fargo“, kterému se „Jednoduchý plán“ podobá jak postavami, tak i prostředím. Oba dva filmy se odehrávají kdesi na americkém venkově v zimě. Zima sama o sobě je poměrně podstatným prvkem, protože díky zimě je všechno takové studenější, beznadějnější.

někdo má po ruce vždycky plán.

Zápletka filmu „Jednoduchý plán“ není čistě hororová, spíš se jedná o zápletku, která by nebyla nehodná mistra Hitchcocka. Hank, Jacob a Lou mají štěstí v neštěstí. Při jedné zimní procházce se jim podaří najít vrak letadla. Sledují je při tom ze stromů havrani. Další poměrně podstatný prvek, protože ptáci jsou viditelně předzvěstí něčeho špatného, co musí zásadně přijít. Tady na tom je vidět, že atmosféra se skutečně dá stavět dokonale na základě drobností. Sam Raimi pochopil a daří se mu to s plnou silou.

Havrani jen tak nezmizí.

Vrak letadla skrývá zajímavé překvapení. Pořádně nadupaný balík peněz. Hank by peníze nechal na místě, ale jeho bratr Jacob (neskutečný Billy Bob Thornton) a především kamarád Lou se rozhodnou, že si peníze vezmou. Právě tím začíná série nešťastných událostí, které vedou až k fatálnímu konci. Postavy jsou skvělí vidláci, Billy Bob Thornton je jednoduchý muž, který nechápe následky svého chování, ale ani Bill Paxton nevidí tak daleko, jako například jeho žena, která se ukáže jako dokonalý plánovač. Ani ona ale nezabrání gradaci událostí.

Billy Bob Thornton v jedné ze svých nejlepších rolí.

Sam Raimi vsadil na prostředí, vsadil na atmosféru, které jsou v tomhle snímku prostě nadmíru propracované. Budete u něj sedět a budete očekávat, co přijde. Není to černohumorný film jako „Fargo“, je to film poměrně vážný, který dbá na všechny detaily. Od specifik prostředí až po jednotlivé charaktery, které jsou především skvěle zahrané. Osobně jsem byl z filmu nadšený a zase jednou jsem si užil to příjemné mrazení po zádech. Dokonalá filmová skladba, jejíž struktura drží pevně až do finále.

 

Hodnocení: 90%

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář