Jedovatý břečťan (1992)

60%
"Jedovatý břečťan" není nijak významný film, ale tenhle první díl má myšlenku.

Jedovatý břečťan

Poison Ivy

USA, 1992, 90 minut

 

Režie: Katt Shea

Scénář: Melissa Goddard, Andy Ruben a Katt Shea

Hrají:

Sara Gilbert (Sylvie Cooper)

Drew Barrymore (Ivy)

Tom Skerritt (Darryl Cooper)

Cheryl Ladd (Georgie Cooper)

 

„Poison Ivy“ rozhodně není snímek o záporačce, kterou někteří velmi dobře znají ze světa Batmana, ale jedná se o celkem realistický příběh bez nadpřirozených prvků o jedné celkem obyčejné holce, která samu sebe považuje za rebelku a chová se tak, jak by od ní společnost neočekávala. Je otázkou, zda je to naprosto zamýšlené chování, anebo pouze podvědomá reakce na svět kolem ní. Reakce, která určuje to, že sama je neschopná si udržet vztah jakéhokoli charakteru.

Role v E.T. ji proslavila asi trochu víc.

Drew Barrymore už měla v roce 1992 svou první roli dávno za sebou. Přece jen byla z herecké rodiny, a tak se k řemeslu dostala rychle. V sedmnácti letech jí byla nabídnuta role dívky, která je vykořeněna ze společnosti a snaží se vytvořit přátelství alespoň s někým. Tou jedinou přítelkyní se stává její spolužačka Sylvie, kterou současní fanoušci seriálů nejspíš znají z „The Big Bang Theory“, ti, co už něco více pamatují, si na ni vzpomenou ze seriálu „Roseanne“.

Kámošky na život a na smrt.

Mezi dvěma dívkami se vytváří nebezpečné pouto. Ivy – její skutečné jméno ve filmu nezazní, i když jak pozdější filmy ukáží, skutečně by se tak měla jmenovat – se dostává více do Sylviiny rodiny, což by nemuselo být až tak hrozné, ale nikdo nic o Ivy pořádně neví. Přesto si všechny získává, ale její rebelská povaha se rychle projevuje. Ona nemá mantinely, respektive má je velmi posunuté, což je pro ni samotnou, ale hlavně pro její blízké celkem nebezpečné. Největší problém nastává ve chvíli, kdy se začne intimně sbližovat se Sylviiným otcem.

Který starší pán by si nedal říct?

Cooperovi nemají jednoduchý život, ale Ivy do něj rozhodně nepřišla proto, aby něco pomohla vyřešit. Spíš se jí ještě povede víc zničit. Ona je živel, je těžko kontrolovatelná. A tak se v konečném součtu vlastně jedná o příběh dívky, která nedokáže rozpoznat následky svého chování a prostě jen koná. Netuší, co se může stát, což ji přivádí do situací, které sama nechce. Chtěla by si užívat, ale následky jí v tom brání. Když už se něco stane, tak raději utíká, lže, mlčí.

Že by výčitky?

„Jedovatý břečťan“ není úplně klasikou thrillerového žánru, ale jedná se přece jenom o film, který má v sobě určitou myšlenku. To, že napětí je zde minimální, je druhá skutečnost. Umět natočit napínavý film očividně není tak jednoduché, i když Alfredovi Hitchcockovi se to dařilo celkem často. No jo, není každý Hitchcock. Snímek „Jedovatý břečťan“ je celkem přímočarý a neskýtá mnoho překvapení, ale minimálně na ten průměr má. Řekl bych i na trochu víc.

 

Hodnocení: 60 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Tak tohle je pro mě hrozně nostalgická záležitost. Možná, že kdysi když jsem film viděl poprvé to byl právě název Poison Ivy který mi byl povědomý a přitáhl mě k němu. Netřeba asi říkat že jsem dostal něco trochu jiného než jsem čekal. Ale zážitek byl nesmírně silný. Tehdy jsem ještě neměl tolik nakoukáno, v tomhle žánru tedy určitě ne, takže prožitek se ještě znásobil. Ta kombinace erotického dusna, poměrně funkčního napětí, svým způsobem hrozně zvláštně krásné Drew Barrymore a nepopsatelné devadesátkové atmosféry, kdy se celý příběh tak nějak líně a vláčně táhnul, nic moc se vlastně nedělo, gradace či stupňované napětí minimální a přesto to celé bylo jaksi působivé. Je to hrozně dobový film a v tom je jeho kouzlo. Většině lidí dnes u určitě nic neřekne, vidět ho až teď tak třeba ani mě ne, ale naprosto subjektivně tvrdím že Jedovatý břečťan má prostě něco do sebe. Mluví...
Adam Peňáz 28.09.2016 19:22:46 Reagovat Přidat nový komentář
Adam Peňáz
...ze mě spíš (tehdejší) pocity než samotná kvalita filmu, ale Jedovatý břečťan je jedním ze snímků ke kterým se občas vrátím, i když vím že dnes už se na něj dívám jinak a pocity z prvního shlédnutí už se prostě nedostaví. Naprosto archetypální guilty pleasure záležitost.
Adam Peňáz 28.09.2016 19:28:01 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (béčka, vrazi)


Číst komentáře