Jeho dům (2020)

70%
Mysleli si, že najdou v Anglii domov poté, co utekli z Afriky. Ale tak jednoduché to není.

Jeho dům

His House

Velká Británie, 2020, 93 minut

 

Režie: Remi Weekes

Scénář: Remi Weekes, Felicity Evans, Toby Venables

Hrají: Sope Dirisu, Wunmi Mosaku, Malaika Wakoli-Abigaba

 

Snímek „Jeho dům“ je zajímavou ukázkou toho, jak spojit vnitřní emoce s hororem. To, o co se například snažil i seriál „The Haunting of Bly Manor“ a jemuž se to z mého pohledu ale vůbec nepovedlo, se snímku „Jeho dům“ povedlo dokonale. Vnitřní hrůza jedince se přenáší do jeho strachu, do jeho představ, do jeho halucinací. A na diváka to skvěle funguje jako horor.

Konečně nový domov.

Ve filmu „Jeho dům“ najdeme hodně silnou nejen psychologickou linku, ale také linku sociální. Film je do jisté míry společenskou kritikou toho, jak je zacházeno s uprchlíky, jak je na ně nahlíženo, jaké jsou jejich podmínky. Vnímáme je jako něco negativního, ale neuvědomujeme si, že to jsou také lidé, že mají své emoce, že mají kruté osudy, které je dostali do jejich situace a případně je i v tyto situace ničí.

Jenže tam něco je...

V hlavní roli máme dva uprchlíky ze Súdánu. Bol Majur (Sope Dirisu) a Rial Majur (Wunmi Mosaku) se dostali po různých útrapách až do Velké Británie, kde je jim nabídnuta nejen možnost setrvat, ale navíc dostanou i vlastní dům, kde mohou přebývat, což se rozhodně každému nepoštěstí. Skoro jako by se na ně usmálo štěstí. Ale opravdu jen skoro. Ještě si musí vyřešit vzpomínky, sebe samotné.

Něco děsivého.

Na snímku „Jeho dům“ je parádní hlavně to, jak je vizuálně zpracován. Nejsme v žádném gotickém sídle, které je hrozivé samo o sobě. Jsme v obyčejné malé řadovce, hned na kraji. A přesto jsou scény, jež se zde odehrávají, mnohdy děsivější než z nějakého starého sídla. Díky tomu to funguje, a díky vizuálnímu zpracování jednotlivých scén, které divák sleduje. Místy se z nich tají dech.

Něco hodně děsivého!

Britský snímek „Jeho dům“ by se rozhodně neměl přehlédnou jen proto, že se věnuje tématu, které někomu může připadat prvoplánové. Vůbec to takové není, je to skvělé zachycení osobní tragédie a potřebou se s ní nějakým způsobem vyrovnat, protože jinak by se člověk zbláznil. O film podává skutečně velmi intenzivním způsobem, který dovede s divákem pořádně hnout.

 

Hodnocení: 70 %

 

Vaše komentáře

Petr Moravec
Kouknu, díky za kvalitní recenzi :)
Petr Moravec 16.09.2021 18:59:30 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (duchové)


Číst komentáře