Jeskyně (2005)

65%
V Rumunsku se našel jeskynní systém, je třeba ho prozkoumat.

Jeskyně

The Cave

USA, Německo, Rumunsko, 2005, 97 minut

 

Režie: Bruce Hunt

Scénář: Michael Steinberg a Tegan West

Hrají:

Cole Hauser (Jack McAllister)

Eddie Cibrian (Tyler McAllister)

Morris Chestnut (Top Buchanan)

Lena Headey (Dr. Kathryn Jennings)

 

Když jsem se podíval na hodnocení filmu na různých databázích, ani jsem moc nevěřil tomu, že by mě to mělo bavit. Čekal jsem, že to bude jenom další béčko, navíc špatně natočené, ale tohle byl ve skutečnosti film, u kterého jsem se dobře bavil a rád jsem se na něj díval s tím, že mě docela zajímalo jak to vlastně celé je a jak to skončí. Nebudu tvrdit, že to je super originální, ale za mě je to prostě dobré.

Budiž světlo.

Rumunsko je země tajemná, alespoň horory se nám to snaží tvrdit už docela dlouho, a tak ani nepřekvapí to, že se „Jeskyně“ odehrává právě tam. Ale tohle není nějaký další upírský horor z Rumunska, jak byste si mysleli, tohle je film, který je přece jen trochu originálnější. Tady o upíry nejde, i když o minulost ano. Našlo se totiž jedno staré opatství, ale co je ještě zajímavější, je možné se z něj dostat do velkého komplexu podzemních chodeb. A ty je třeba prozkoumat.

Piper Perabo to sluší.

Vzhledem k tomu, že průzkum bude docela náročný, je třeba povolat skutečně zkušené badatele a potápěče. Ano, ti budou třeba, protože jeskynní systém je z velké části zatopený. Naštěstí mají vybavení, které jim umožní být pod vodou i 24 hodin v kuse. Jasně, tenhle film je béčkový a má hodně béčkových klišé, ale tolik to nevadí, protože se s ním do hlubin podíváte docela rádi.

I zezadu vypadá hezky.

Skupina amerických potápěčů a vědců (mimochodem hezké dámské obsazení – Piper Perabo a Lena Headey) se vydává do hlubin a musí se uznat, že ty záběry z jeskyní i záběry podvodní skutečně stojí za to, jsou místy krásně klaustrofobní. Ale ono je to postupem ještě lepší a skutečně máte pocit, že na vás stěny tlačí, možná vás přímo chtějí rozdrtit. A pak ještě přijde něco, co vás chce dostat o to víc.

Dojde i na potápění.

Potápěči v americko-německo-rumunském snímku „Jeskyně“ chtěli objevit nový ekosystém, ale narazili na něco trochu jiného. Snímek v tomhle směru není originální, ale to, jak je natočen, jak je zpracován technicky a jak se nebere vždy až tak vážně a je odlehčený, divácky přístupný a z hlediska masek výborný, z něj v mých očí dělá něco, co rozhodně stojí za pozornost a dobře se na to kouká.

 

Hodnocení: 65 %

 

Vaše komentáře

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Hororové filmy (příšery, survival)


Číst komentáře