John Ajvide Lindqvist: Jak zacházet s nemrtvými (recenze)

60%
Moje první literární setkání s Johnem Ajvide Lindqvistem.

John Ajvide Lindqvist: Jak zacházet s nemrtvými

Hanteringen av odöda

Vydalo nakladatelství Argo, 2012, 358 Kč

 

Přiznám se, John Ajvide Lindqvist je pro mě známý jen prostřednictvím filmu „Ať vejde ten pravý“, a to jak původního filmu, tak i jeho amerického remaku, kdy se dá říct, že tahle dvojice je jednou výjimkou z toho, že remaky většinou stojí za hovno. Tenhle americký remake se docela povedl, i když původní film je pořád lepší. Ale zatím jsem neměl tu čest přímo s literárním dílem tohoto švédského autora. Díky Levným knihám – trochu smutné – jsem tohle svoje zaváhání mohl napravit.

Obálka českého vydání

Kniha „Jak zacházet s nemrtvými“ naznačuje, že by se mohlo jednat o román, který bude určitým manuálem k tomu, jak se zachovat v případě, že byste se dostali do kontaktu s nemrtvými. Jenže tohle není nějaký sranda manuál o tom, co se stane, když se do světa dostanou zombie. Název knihy „Jak zacházet s nemrtvými“ nedokáže úplně docenit, o čem kniha skutečně je a možná může být i trochu matoucí. I když se český název snaží o relativně doslovný překlad, ty nuance jsou přece jen trochu jinde. I když on ani ten původní není dokonalý.

John Ajvide Lindqvist

Jsme ve světě, kde najednou došlo k tomu, že se ve Švédsku, ano, v poměrně omezené oblasti Stockholmu probudili mrtví. Ale není to tak, že by z hrobů vylezly olezlé mrtvoly, které vám chtějí sežrat mozek a chtějí nákazu šířit dál. Ne, jde jen o to, že z hrobů vylezly ohnilé mrtvoly. A na patologiích se také probudily. Některé chtěly jít domů, jiné vlastně pořádně nevěděly, co chtějí. Proto bylo potřeba, aby se s nimi nějak naložilo, i když se jednalo rozhodně o nestandardní situaci a nikdo vlastně pořádně nevěděl, co by měl dělat.

Obálka původního vydání

John Ajvide Lidqvist dobře věděl, že tohle je něco, co musí vyprávět z pohledu obyčejných lidí, na které to bude mít dopad, protože to budou lidé, kterým někdo nedávno zemřel. A ten mrtvý se ji vrací do života. Jak to s nimi zamává? Jak budou o takovém návratu přemýšlet? A jak o něm budou přemýšlet ve chvíli, kdy budou mát naději, že se milovaná osoba vrátila, ale pokud byla v nehodě, nese si rámy s sebou. Nikdo nic nechápe, nikdo neví, jak k tomu došlo, čtenáře tedy tak nějak ano, ale vysvětlení není nějak komplexní, nikdo neví, zda tenhle stav někdy skončí.

Druhá autorova kniha v českém vydání

Kniha „Jak zacházet s nemrtvými“ není v první řadě hororem. V první řadě je to sociální drama, které jde do roviny lidské, když se zaměřuje na jednotlivce. Ale je tu i ten společenský přesah, kdy vidíte společnost, jak se chová v nestandardní situaci. A ne, není to moc hezké. Když knihu dočtete, vlastně si ani nebudete jistí, jestli je tu ještě nějaká naděje, anebo je vlastně všechno špatně. Jako kdyby ani smrt nebyla v každém případě vykoupením. Jako kdyby i na ni došlo.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové knihy (zombie)


Přidat komentář