Joseph Fink & Jeffrey Cranor: Welcome to Night Vale: A Novel

90%
Z podcastu do knižní podoby a vydařeně.

Jackie je devatenáct let a vede zastavárnu. Je jí devatenáct let a vede zastavárnu už hodně dlouho. Vlastně co si pamatuje. Čas v Night Vale běží zvláštně.

Diane je matka samoživitelka. Její syn je právě v pubertě a dává jí zabrat. Nejenom, že je to měňavec a každý den ji překvapí novou podobou, ale ještě si teď usmyslel, že chce najít svého otce.

Tyhle dvě ženy nemají zdánlivě nic společného. Dokud je jednoho dne nenavštíví muž v kožené bundě, který s sebou nosí kufřík z jelení kůže. Oběma daruje papírek s nápisem KING CITY a zmizí z jejich vzpomínek. Tenhle drobný nápis způsobí spoustu problémů – nejenom, že se ho nejde zbavit a zůstává v ruce jako přilepený, ale ještě nedovolí napsat nic jiného, než znovu a opět KING CITY. Oběma ženám se začne hroutit svět a odpovědi na všechny otázky, jak se zdá, leží právě ve zmiňovaném městě.

 

WTNV

 

„Welcome to Night Vale“ začalo jako podcast v roce 2012 a za tři roky si ho posluchači oblíbili natolik, že se autorům povedla vydat i kniha s prostým podnázvem „A Novel“. Forma vyprávění knihy je hodně podobná své alma mater. Je plná nedokončených výpovědí, náznaků a ráda překvapí. Kombinuje lovecraftovský horor, absurdní humor, nepříjemné (nejen sociální) situace a životní moudra. A ne, pro čtení podcast vůbec znát nemusíte.

 

„Now it was time to feed those items that were alive. Some of the items were alive. Some of them were dogs, and some weren’t.“

 

Příběh se točí kolem dvou žen, které musí podnikat nebezpečné věci, aby dostály svého cíle. Jsou neustále sledovány a odposlouchávány, zažijí dobrodružnou výpravu na nejnebezpečnější místo ve městě – tedy do knihovny – a dokonce udělají co málokdo. Opustí město. Příběh je velmi přímočarý a kapitoly většinou střídají pohled Jackie a Diane. Když se ale odebere ta nightvalovská pasta kolem, zůstane vám docela obyčejná zápletka a ani to rozuzlení není tak dechberoucí. Kniha svou originalitu drží jinak.

„Welcome to Night Vale: A Novel“ si umně hraje se slovy a nedělá jí problém vyvolávat v lidech překvapení a nepříjemné pocity. Překvapení se většinou týká toho, co znáte z normálního života, ale v Night Vale je to úplně odlišné. Jestli čekáte, že zahradní plameňáci jsou jen obyčejné sošky, tak vás kniha vyvede z omylu. Nepříjemné pocity zase pochází z nevyřčených vět, které podněcují čtenářovu fantazii, nebo z dalších dějových linek, které mohou být různě vyvinuté. Jestli vás něco na těle svědí, jsem si téměř stoprocentně jistá, že to není malá nevinná tarantule.

 

„The faceless old woman does not like it when people watch television. Diane didn’t see her, had never seen her, but she looked down and there was a long hunting knife on the table.“

 

Aby to ale nebylo jen o podivném městečku, důležité jsou i postavy. Joseph Fink a Jeffrey Cranor dokáží vystihnout charakter lidí, a to v jakémkoliv věku nebo postavení. Jackie je devatenáct a nemůže vystát jakoukoliv změnu ve svém životě. Diane je zase až moc starostlivá matka, co si nerozumí s vlastním synem. Při čtení jim tyhle trable věříte, vidíte jejich úhel pohledu a víte, že takhle lidi opravdu fungují. Autoři se umí překvapivě dobře strefovat do reálných problémů v nereálném prostředí.

Kapitoly jsou občas prokládány hlášením z obecního rádia. Cecilovo vysílání doplňuje děj o různé drobnosti a jen podtrhuje fakt, že jsou ve městě všichni sledování. Je to příjemný odpočinek nebo taky dobrý důvod konečně si v noci dát se čtením pauzu a nechtít „ještě jednu kapitolu“.

Jedinou nevýhodou knihy je, že vyšla jenom anglicky. I když se několik týdnů udržela na žebříčcích New York Times, může být český překlad v nedohlednu, pokud se vůbec někdy objeví. Aby ale český (nebo i jiný) čtenář nekupoval zajíce v pytli, protože si nemůže knihou prolistovat, vyšla speciální bonusová epizoda podcastu, ve které je přečtena celá první kapitola knihy. Není nic lepšího, než nejdřív ochutnat, a pak objednat.

 

Hodnocení: 90%

 

Hororové knihy (duchové, příšery, survival, zvířata, komedie, mysteriózní)


Přidat komentář