Joseph Thomas Sheridan Le Fanu: V temném zrcadle

80%
Konečně se dostávám i ke starší klasice.

Joseph Thomas Sheridan Le Fanu: V temném zrcadle

In a Glass Darkly

Vydalo nakladatelství Volvox Globator, 2011, 299 Kč

 

Joseph Thomas Sheridan Le Fanu je autor, které ho jsem, přiznávám se, doposud znal především jako toho, kdo vytvořil předlohu, na jejímž základě byly natočeny nějaké ty filmy, především pak takové, kde je hlavní postavou Carmilla. Přímo od autora jsem ale zatím nic nečetl, a tak jsem rád, že jsem tenhle svůj nedostatek mohl napravit prostřednictvím knihy „V temném zrcadle“, jejíž součástí je i právě zmiňovaný příběh „Carmilla“ Ale ten je až pátý z pěti, tak se pojďme postupně podívat i na ostatní povídky a novely, které jsou součástí této sbírky.

Obálka knihy

Zelený čaj

Nejprve jsem si musel zvyknout na překlad, který je prostě zastaralý. Asi bych to snesl, ale vadilo mi, že zde byly ponechány i očividné překlepy a chyby, jako kdyby překlad, ač starý a již vydaný, neprošel opětovnou korekturou při novém vydání. Ale zvykl jsem si a přede mnou se pomalu odvíjel příběh muže, který hodně pil čaj. Možná to mělo něco společného s jeho stavem, možná nikoli. Ale jsem si jistý, že ve své době finále tohoto příběhu na čtenáře mohlo zafungovat. Dneska už to takový efekt nemá.

Sheridan Le Fanu

Démon

Povídka „Démon“ tvoří s povídkou „Zelený čaj“ takové duo, protože mají velmi podobné téma a jsou velmi podobně podány. I v tomto případě jde o to, že hlavní postava vidí něco, co by vidět neměla, není jisté, jestli je to pravda, či šílenství, i když stanovisko vypravěče je celkem jasné. Rozdíl mezi povídkami je vlastně jen v tom, co hlavní postavy vidí, co je jejich zhoubou.

 

Soudce Harbottle

Třetí povídka už se od dvou předchozích trochu liší, i když už z předchozí se zdálo, že skon hlavní postavy má určitou spojitost s něčím, co tato postava provedla v minulosti. „Soudce Harbottle“ se už ale přímo zabývá moralitou lidského jednání a toho, jaké by měly být následky takového chování, které není možné brát jako v pořádku. Hodně to připomíná příběh Jana Sladkého Koziny, ale to jen pro srovnání, aby bylo zřejmé, o čem povídky vypráví. Le Fanu si hodně potrpí na to, aby popsal, jaká je postava společenské vrstvy, jaké jsou zvyky společnosti, apod. Trochu to ubírá na atmosféře, ale k době, kdy byly povídky psány, se to prostě hodí. A tak nějak se to očekává.

Obálka anglického vydání

Pokoj v hostinci Dragon Volant

„Pokoj v hostinci Dragon Volant“ je povídkou, která je co do rozsahu zhruba stejně dlouhá jako tři předchozí dohromady. A trochu mate tělem. Na jednu stranu to vypadá, že zde jsou nějaká ta nevysvětlitelná tajemství, na stranu druhou je to povídka velmi realistická. V konečném důsledku vlastně velmi dobré historické drama, které má romantický základ, ale dopadne jinak, než by se z počátku čekalo. Čtenář ale přece jen dokáže odhadnout vyústění dříve než s jeho doslovným přednesením.

Jedna z původních ilustrací

Carmilla

Jednoznačně nejznámější povídka nejen ve sbírce, ale celkově v tvorbě Sheridana Le Fanu. Mnohokrát zfilmovaná, nebo možná spíše mnohokrát sloužila jako inspirace pro filmové horory, kdy většinou se tvůrci zaměřili na lesbický motiv, který je v případě povídky spíše jen lehké naznačení než cokoli jiného. Výborně vystavěná povídka, kdy ke konci je už moc doslovná, ale do té doby se velmi dobře daří jitřit fantazii.

 

Sbírka „V temném zrcadle“ je krásnou ukázkou toho, jak bylo možné si hrát s černým románem nebo gotickým hororem, chcete-li. Ukázka toho, jak bylo možné spojit realistické s fantazijním. A Sheridan Le Fanu tohle dokázal skvěle. Po prvních dvou povídkách se zdálo, že se bude jedno téma opakovat, ale nakonec se ukázalo, že to tak vůbec není a především dlouhé povídky prezentovaly Sheridana Le Fanu jako komplexního autora s bohatou fantazií. Jen je třeba se připravit na to, že pro dnešního čtenáře je to trochu zdlouhavé čtení. Tam je problém i v překladu, který nebyl ani trochu aktualizován, což mi přijde pro současného čtenáře jako nedostatek. Takhle je kniha určena skutečně jen fajnšmekrům.

 

Hodnocení: 80 %

 

Hororové knihy (duchové)


Přidat komentář