Jussi Adler-Olsen: Zabijáci (audiokniha)

90%
Veronice Schreiberové se do uší dostala audiokniha "Zabijáci", a tak pro vás připravila svou další recenzi.

Jussi Adler-Olsen: Zabijáci

Fasandræberne

Vydalo nakladatelství audiokniha One Hot Book, 2015, 279 Kč

Celková doba poslechu: 10 hodin 4 minuty

Čte: Igor Bareš

Audioknihu zakoupíte na serveru Audiotéka.

Už dříve jsem četla knihu „Žena v kleci“, kterou napsal další oblíbený severský autor Jussi Adler-Olsen. Očekávala jsem další knihu z oddělení Q, ale nemohla jsem se na ni dostat. Když tu se ke mě dostala audiokniha „Zabijáci“.

Obálka audioknihy

Příběh má několik hlavních linií. Hlavní postavou první linie je dánský vyšetřovatel Carl Mørck z oddělení Q, které se zabývá nevyřešenými případy vražd. Carl se vrací z dovolené a na stole mu přistane starý případ vraždy sourozenců, ke které se po devíti letech přiznal jeden podezřelý pachatel z dánské smetánky politiků, lékařů a dalších významných osobností. Carl se svým pomocníkem Assadem začnou případ vyšetřovat, ale zjistí, že složka o vraždě byla dodána z neznámého zdroje.

 

Případ se točí kolem dvojnásobné vraždy bratra a sestry, které našli na chatě jejich rodičů. Bratr byl zabit jako první, sestra byla utýrána k smrti. Při návštěvě chaty, kde se vražda odehrála, si Carl s Assadem všimnou hry, která zůstala rozehrána, tak jak je uvedena ve vyšetřování až na to, že některé figurky a kartičky chybí.

 

Ve vyšetřování Carlovi s Assadem pomáhá Rose, sekretářka a pomocnice oddělení Q. Postupně případ rozplétají společnými silami, ale aktéři, kteří vraždy spáchali, vyšetřovatelům házejí klacky pod nohy vymyšlenými napadeními nebo taháními za nitky u vedoucích pozic policie.

 

Druhá linie popisuje onu dánskou smetánku (Torsten, Ditlev, Bjarne, Kristian, Ulrik, Kimmie), která se již ve škole pustila do násilných činů, které pachatelům nikdy nebyly dokázány. Skupina si pořád libuje v násilí, ať už se jedná o pořádané hony nebo napadení nepohodlné nebo náhodné oběti.

Obálka knihy - české vydání.

Třetí linie příběhu popisuje život Kimmie, bývalé parťačky skupiny, která před deseti lety utekla s několika miliony, jež získala vydíráním bývalých kamarádů. Od té doby se skrývá jako bezdomovec na kodaňském nádraží, která na ulici našla jedinou kamarádku krysu Tine. Jednoho dne jí Tine sdělí, že jí hledali nějací chlápci a příběh se začíná proplétat. A jak to skončí? To si poslechněte od Igora.

 

Audiokniha „Zabijáci“ je trochu jiná než ostatní audioknihy, které jsem zatím slyšela. Vypravěčem je český herec Igor Bareš, a to, že je herec, je na vyprávění znát. Po několika kapitolách víte, kdo mluví, protože Bareš mění hlasy a tóny jednotlivých postav. Trochu znuděný Carl, nadšený Assad, praštěná Rose, vážná a nevyrovnaná Kimmie a další.

 

Každá kapitola je navíc oddělená krátkou znělkou, což je velmi vítané. Je to takové ozvláštnění než jen klasické slovní uvedení např. „Kapitola 23“. Ne jen kapitoly jsou oddělené znělkou. V každé kapitole, pokud je třeba, je pauza mezi dějem oddělena krátkým hudebním motivem, což zpříjemňuje poslech a někdy i dodává napětí ději.

Jussi Adler-Olsen

Kniha "Zabijáci" se poslouchá – a myslím, že i čte – jedním dechem. 44 kapitol uplyne jako voda a nakonec vás bude mrzet, že příběh ještě nepokračuje. Přesto, že celou dobu víte, kdo je vrah a co se stalo, příběh a skvělý přednes Igora Bareše vás pohltí a nebudete s to knihu odložit.

Audioknihu zakoupíte na serveru Audiotéka

 

Hororové knihy (vrazi)


Přidat komentář