Kabinet voskových figurín (1924)

70%
Hodně starý snímek z Německa.

Kabinet voskových figurín

Das Wachsfigurenkabinett

Německo, 1924, 65 minut

 

Režie: Leo Birinsky a Paul Leni

Scénář: Henrik Galeen

Hrají:

Emil Jannings (Harun al Raschid)

Conrad Veidt (Ivan Hrozný)

Werner Krauss (Jack Rozparovač/ Spring-Heeled Jack)

William Dieterle (Básník / Pekař Assad / Ruský princ)

 

Problém se snímkem „Kabinet voskových figurín“ je vlastně jenom v tom, že se nejedná o hororový snímek, respektive jednotlivé scény, které se zde objevují, nemají úplně všechny hororový charakter. Ten vychází vlastně z toho, že je zde fantastický prvek, kdy jednotlivé voskové figuríny v kabinetě ožívají a žijí si svým vlastním životem, i když jen ve fantazii spisovatele.

 Možná přijde i kouzelník.

Příběh snímku „Kabinet voskových figurín“ vypráví o muzeu voskových figurín, v němž jsou osobnosti historie. Je zde Harun al Raschid (Emil Jannings), Jack Rozparovač (Werner Krauss) a Ivan Hrozný (Conrad Veidt). Právě tyhle osobnosti padnou do oka básníkovi, jenž do muzea přichází za zajímavým úkolem – má napsat o osobnostech příběhy, které by muzeu pomohly v propagaci.

 Kulisy jsou zajímavé.

Na snímek „Kabinet voskových figurín“ se rozhodně podíváte ve chvíli, kdy máte rádi staré filmy, kde se ještě nemluvilo. Ano, vzhledem k roku vzniku je celkem jasné, že tohle je němý snímek, což mu ale vůbec neškodí, protože to zásadní dokáže sdělit obrazem. A obraz je to, co německé filmy počátku 20. let 20. století skutečně zdobilo, a to především díky expresionistickému pojetí.

 Pokřivenost nechybí.

„Kabinet voskových figurín“ není tak expresionistický jako „Kabinet doktora Caligariho“, ale přece jen najdete záběry a kulisy, kde na vás ten expresionismu skutečně krásně dýchne, a to i díky tomu, že jsou jednotlivé pasáže vybarvovány, většinou tedy jen jednou barvou v rámci spektra. I díky barevnosti na vás film dovede dýchnout takovou zvláštní atmosférou, pokud ne přímo atmosférou hororovou.

 Úplní Osmani.

„Kabinet voskových figurín“ je pojat jinak než jeho mladší američtí následovníci, ale přesto se jedná o film, který je hlavně díky svému provedení zajímavý. Pokřivené obrazy a krásné kulisy jsou prvkem, který vás dovede zaujmout, pokud máte trochu výtvarného cítění a necháte se ovládnout obrazy, které jsou prezentovány v rámci jednoduchého děje. Němci té doby uměly točit dobré filmy.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář