Kaiju soshingeki (1968)

60%
Film, na který se hodně čekalo - všechna monstra studia Toho pohromadě.

Kaiju soshingeki

Japonsko, 1968, 89 minut

 

Režie: Ishirô Honda

Scénář: Ishirô Honda a Takeshi Kimura

Hrají:

Akira Kubo (SY-3 Kapitán Katsuo Yamabe)

Jun Tazaki (Dr. Yoshido)

Yukiko Kobayashi (Kyoko Manabe)

Yoshio Tsuchiya (Dr. Otani)

 

Ve svém dalším filmu se legendární Ishirô Honda rozhodl, že udělá něco, na co čekalo určitě mnoho fanoušků. Vytvoří film, kde se setkají všechna kaiju, která japonské studio Toho do té doby mělo. Ale on šel přece jen ještě o něco dál, protože on je skutečně vměstnal na jedno místo. Pro snímek „Kaiju soshingeki“ byl vytvořen speciální ostrov, na kterém jsou všechna monstra uvězněna, aby je zde lidé mohli studovat.

 Prostě nějaký japonský chlápek.

Ostrov se jmenuje Monsterland a hned na začátku zde skutečně sledujeme všechna monstra, která zde žijí a která nemohou pryč. Každé má svůj bezpečnostní systém, aby nemohl uniknout, a to i včetně létajícího Radona, který by přece jen unikl snáz než ostatní. Únik není možný po vodě, po souši a tedy ani vzduchem. Přesto ale velmi brzy dojde k tomu, že kaiju uniknou a vrhnou se na světové metropole. Je potřeba zjistit, co se stalo, a jak je možné, že monstra dokázala překonat bariéry.

 Hlavní záporačka.

Po tomhle skvělém úvodu přichází druhá rovina filmu a vědci a činitelé zjišťují, co stálo za útěkem nejnebezpečnějších příšer. Na svědomí to má mimozemšťanka, která se rozhodla, že ovládne Zemi. Nic většího, prostě si jen chce podrobit lidi, prostě klasika. A tak se lidé musí bránit, protože ta mrcha ovládá nejen některé z nich, ale samozřejmě i jednotlivá monstra, která jednají podle jejího přání. Vypadá to, že tentokrát je planeta Země ve skutečně velkém nebezpečí.

 Krásná skupinka monster.

Abych ještě upřesnil, kdo všechno ve filmu vystupuje, tak tady je seznam monster, která se v „Kaiju soshingeki“ vyskytují, i když třeba jen v jednom záběru, protože ne všechna se aktivně zapojí do finálního souboje: Gojira, Minira, Mosura, Radon, Angirasu, Gorozaurusu, Kumonga, Baragon, Baran, Manda a nechybí ani Kingu Gidora, aby bylo možné proti některému z monster bojovat. Těch monster je skutečně hodně, v tomhle ohledu to vypadá prostě parádně. Jenže výsledek až tak parádní není.

 Kingu Gidora nemá šanci.

Ishirô Honda udělal ve snímku „Kaiju soshingeki“ to, že představil spoustu monster, většinou ve statických záběrech, a místo toho, aby se s nimi rozhodl udělat skutečně skvělé sekvence, nechal opět normální herec odehrát hlavní část filmu, zhruba více jak hodinu. To je strašně škoda, protože tenhle film v sobě měl obrovský potenciál. Ten finální souboj není špatný, ale v celém filmu toho mohlo a mělo být mnohem více. Takhle jen koukáte na monstra, kterých je nakonec zbytečně moc, protože ne všechna mají svůj prostor. Scénář sám o sobě špatný není, ale ne jako skutečně výtečný kaiju film, který by ohromil stejně, jako představa toho, co vás asi čeká.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář