Kanec (1984)

80%
Tohle je parádní béčko s přesahem.

Kanec

Razorback

Austrálie, 1984, 95 minut

 

Režie: Russell Mulcahy

Scénář: Everett De Roche, Peter Brennan

Hrají: Gregory Harrison, Arkie Whiteley, Bill Kerr

 

Když se řekne australská divočina a spojí se to s hororem, z nějakého důvodu jsem hned natěšený a zvědavý na to, co z toho vyleze. Když se k tomu ještě přidá retro styl, protože trn se tak nějak očekává, když je snímek natočený v roce 1984, čeká vás nejspíš pořádně podivná jízda. A té se taky dočkáte, navíc s monstrem... no skutečně obrovským. Tohle stojí za to vidět.

Mě nedostaneš!

Hned na začátku se seznamujeme s reportérkou, která cestuje až ze zámoří do australské divočiny, aby tam natočila něco, co by mohlo pomoct s ochranou zvířat. Nemá to ale mezi místními zrovna moc jednoduché, protože to jsou hnusní a nechutní balíci, kteří mají vlastně docela rádi, když mohou nějaké to zvíře zabít a nejlépe ho pověsit, stáhnout z kůže a nechat na vzduchu.

Bacha, za tebou!

Reportérka zmizela, což je celkem problém, hlavně pro jejího manžela, který by byl docela rád, kdyby se mu žena vrátila. Aby zjistil, co se stalo, vydává se sám do Austrálie, aby našel nějakou stopu nebo vysvětlení toho, co se vlastně stalo. ale divák už v tu chvíli ví, že tam, kdesi v divočině je něco strašného. A že to opravdu není něco, co by chtěl člověk potkat... no, kdekoli.

A co je sakra tohle?

Snímek „Kanec“ je povedený po stránce trikové. Jasně, jsou to triky, které jsou skoro čtyřicet let staré, ale z mého pohledu to parádně funguje, a to i přesto, že detaily tu chybím hodně se hraje s tmou a siluetami, ale popravdě v tomhle případě to vůbec ničemu nevadí a má to ten správný, hororový efekt. Jednotlivé scény, které zde jsou, jsou opravdu nepříjemné a přitom mají nádech epičnosti.

Tohle je pořádný kanec.

Australský snímek „Kanec“ má rozhodně potenciál k tomu, aby se stal kultovním, protože nejen triková stránka filmu je promakaná, ale jsou zde i další scény, které se zde objevují a které si zaslouží pozornost, už jen proto, že se v relativně béčkovém filmu objevují až abstraktní obrazy, které byste tu možná nečekali. Za mě velmi dobrý hororový a celkově filmový zážitek.

 

Hodnocení: 80 %

 

Hororové filmy (příšery, mysteriózní)


Přidat komentář