Kick-Ass (2010)

95%
Pro mě osobně film roku 2010. Zažíval jsem u něj pocity, které jsem dlouho potom v kině nezažil. Doslova mrazení v zádech. Hodně, hodně dobré.

 

Kick-Ass

Kick-Ass

Velká Británie, USA, 2010, 117 minut

 

Režie: Matthew Vaughn

Scénář: Jane Goldman a Matthew Vaughn podle komiksu Marka Millara a Johna Romity Jr.

Hrají:

Aaron Johnson (Dave Lizewski / Kick-Ass)

Chloë Grace Moretz (Mindy Macready / Hit-Girl)

Nicolas Cage (Damon Macready / Big Daddy)

Mark Strong (Frank D'Amico)

 

„Kick-Ass“ je průkopníkem. První moderní komiks, který se skutečně věnuje tomu, kdo je to superhrdina z lidu. A když ne první, tak jednoznačně nejúspěšnější. Na filmovém plátně ho předběhl snímek Defendor, následoval jej pak ještě film „Super“ a myslím, že jich bude více, ale tohle je v poslední době jakási svatá trojice. Příběhy, které nám ukazují, jak se může superhrdinství zvrtnout, když se ho chopí lidé, kteří nemají vůbec žádné superschopnosti, jen odhodlání.

Superhrdinové dneška.

V případě filmu Defendor žene hlavního hrdinu šílenství a touha po pomstě na někom, kdo možná ani neexistuje. Crimson Bolt ze snímku „Super“ zase chtěl získat zpátky svojí krásnou ženu. Co žene Dava Lizewského, nerda, který má svalů, že by se vešly do peněženky, neustále brejlí do komiksů a mezi spolužáky je uznávaný asi jako záchodová mísa? Má kamarády, kteří s ním sdílejí jeho komiksové záliby. Prostě parta, co si každý týden zajde do comicshopu a nakoupí si novou várku komiksů.

Od ní byste to nechtěli schytat.

Právě komiksy jsou tím, co Dava nakonec žene k tomu, aby se stal superhrdinou. V komiksech vidí, že je to možné, a tak chce, aby to bylo možné i v jeho světě. Co vlastně lidem brání v tom, aby na sebe navlékli kostým, v kterém je nikdo nepozná? Rozhodne se, že on se stane průkopníkem, natáhne na sebe zelený neopren a vydá se do ulic, aby pomohl bránit zákon. Jeho první konfrontace není z nejšťastnějších, a tak dochází k tomu, že končí skoro mrtvý v nemocnici. Ale proto, že ho musí vyztužit železem, aby mohl normálně fungovat, stává se silnější než kdy předtím.

No, Superman to není.

Dave ale není jediný, kdo je v ulicích a brání zákon. Jsou tu ještě Big Daddy a jeho Hit-Girl, dceruška, která je tím největším drsňákem, jakého na plátně dlouho neuvidíte. Vulgarity střílí naprosto normálně, mluví, jak jí zobák narostl a pálí kolem sebe, jako ten nejzkušenější veterán z desítek válek. Dave je naprosto jiná třída, ale přesto se společně dávají dohromady, aby bojovali proti zločinu ve městě. „Kick-Ass“ je pak vlastně příběhem o tom, jak se obyčejní lidé snaží postavit těm hajzlům, co si diktují podmínky.

Doslova nevinnost sama.

„Kick-Ass“ je natočený s neskutečnou dynamikou a drivem. Matthew Vaughn míří do černého, a to už ve chvíli, kdy si vybral hlavní postavy. Nicolas Cage si drží průměr, ale za to Chloë Grace Moretz, ta září jako právě narozená nova. Její hrdinka je naprosto skvělá a je tím hlavním, co drží celou předlohu pohromadě, i když je to i síla příběhu, který je do jisté míry novátorský. Jestli se chcete stát superhrdinou, počítejte s tím, že to není sranda a dostanete pořádně na prdel. Ale stojí to za ten pocit, ne? Když došlo na scénu ve skladišti, ve chvíli, kdy se Hit-Girl snaží ostatní zachránit, měl jsem doslova mrazení po zádech. Už proto musím dát filmu neskutečně vysoké hodnocení, protože takové pocity zase tak často nemám. Pro mě osobně film roku 2010.  No dobře, možná ještě s filmem „Počátek“.

 

Hodnocení: 95%

Hororové filmy


Přidat komentář