Defendor (2009)

70%
Se samozvanými superhrdiny se nám v poslední době docela roztrhl pytel, tak si je trochu představíme. "Kick-Ass" už jsme tu měli, tak dnes "Defendor".

 

Defendor

Kanada, USA, Velká Británie, 2009, 101 minut

 

Režie: Peter Stebbings

Scénář: Peter Stebbings

Hrají:

Woody Harrelson (Arthur Poppington / Defendor)

Elias Koteas (Seržant Chuck Dooney)

Sandra Oh (Dr. Ellen Park)

Kat Dennings (Katerina Debrofkowitz)

 

Ještě před filmem Kick-Ass a před snímkem „Super“ zde byl jeden pokus, jak na plátno dostat superhrdinu z lidu. Ne tak dokonalého jako Superman, ne tak nepřemožitelného jako Batman nebo vybaveného vědeckou myslí jako Spider-Man, ale prostě obyčejného člověka, který se rozhodl, že se stane skutečným maskovaným superhrdinou. No skutečným... Tak skutečným, jak jen nekomiksový superhrdina může být. To znamená žádné superschopnosti, žádné supervybavení, ale prostě co dům dal.

Jediný skutečný hrdina.

Peter Stebbings není právě zkušeným režisérem, ale ukázalo se, že v jeho případě jsou zkušenosti z herectví, kterých má poměrně dost, důležitější. Dokázal totiž právě své herecké kolegy přinutit skutečně k parádním hereckým výkonům. Nemluvím pouze o Woodym Harrelsonovi, který předvádí výtečné vystoupení, nikoli skvělého superhrdiny, ale je tragickou postavou, což je na něm patrné od počátku. Zejména pak Kat Dennings má dobře napsanou postavu, kterou skvěle ztvárnila.

Pravý hrdina musí rány umět přijímat.

„Defendor“ je filmem o člověku, který je blázen. Do jisté míry nám to potvrzuje i fakt, že velká část děje je vlastně vyprávěním, které Defendor sám sděluje psychiatričce. Jenže je Defendor skutečně šílený? Tohle je na každém, aby si odpověděl, je však pravdou, že podle toho, jak skončí, zdá se, že se u něj šílenství skutečně projevilo. Defendor je temným strážcem ulic, který si vzal nelehký úkol a rozhodl se, že musí město očistit od zločinu. Trochu mu to komplikuje fakt, že se dostává do křížku s policií a navíc i jeden z jeho protivníků a grázlů je sám policista. Boj je o to komplikovanější.

Grázl se najde snadno i mezi policisty.

Na Defendorovi je na první pohled patrné, že je skutečný amatér na poli superhrdinském. Ze začátku je jeho chování úsměvné. Když svým soupeřům hodí pod nohy kuličky, aby na nich upadli, divákovi se na tváři vyloudí úsměv, ale dívat se na snímek pouze jako na komedii rozhodně není správný přístup. Komedie to není, určitě ne celou dobu. Příběh je především tragickým, psychologickým popisem jednoho lidského příběhu. Defendor nechce nic jiného, než pomstít svou matku, která se předávkovala. Hledá osobu, kterou zná pouze pod přezdívkou Captain Industry, aby jej zabil. Jeho cesta není jednoduchá, nejednou je málem zabit, ale vždy se dokáže znovu postavit na nohy, aby mohl naplnit svůj cíl.

Každý správný hrdina má i svého parťáka.

„Defendor“ nemá tak skvělý drive a akční scény jako Kick-Ass, ani není tak vtipný a nemá tak dobrý konec jako „Super“, ale přesto si myslím, že to je film na úrovni a jako Stebbingsův debut funguje výtečně. Defendor je postavou, s kterou jste schopni soucítit, jeho osud vám nebude lhostejný a jeho metody vás pobaví. Woody Harrelson je velký herec, což dokazují i dvě nominace na Oscara. Přál bych mu i jednu proměněnou, protože kdekoli hraje, do každé postavy dává všechno, ať už je to přihřátý sporťák z ne tak dobré komedie „Kamarád taky rád“, správný parťák z hororu Zombieland nebo pornomagnát a mrzák v geniálním filmu Miloše Formana „Lid versus Larry Flint“. I Defendor je díky němu nezapomenutelný, stejně tak i proto, že je doplněn dobrým příběhem, který však může někoho místy nudit. Díky mé lásce k „jiným superhrdinům“ však nenudil vůbec.

 

Hodnocení: 70%

Hororové filmy (komiks, vrazi, komedie)


Přidat komentář