King Kong (1976)

50%
První pokus o remake se ne tak úplně povedl. Ale stejně je to pro mě televizní klasika.

King Kong

King Kong

USA, 1976, 134 minut

 

Režie: John Guillermin

Scénář: Lorenzo Semple Jr. Podle původního scénáře Jamese Ashmore Creelmana a Ruth Rose založeného na myšlenkách Meriana C. Coopera a Edgara Wallace

Hrají:

Jeff Bridges (Jack Prescott)

Charles Grodin (Fred Wilson)

Jessica Lange (Dwan)

John Randolph (Kapitán Ross)

 

Když jsem byl malý – relativně – tak jsem si tenhle film zamiloval. Ano, bylo to hlavně proto, že tam byla obrovská opice, kterou si můžete snadno oblíbit, protože se jedná o tragického hrdinu. A navíc, pořád je to obrovská opice, která dokáže ničit město. Jenže pak jsem viděl původní snímek z roku 1933 a zjistil jsem, že ta původní verze je něco naprosto jiného, něco, čeho film z roku 1976 nedosahuje ani omylem.

 Úplná rychlá rota.

Film z roku 1976, o kterém píši, dostal speciálního Oscara za vizuální efekty. Není se moc čemu divit. Na svou dobu to muselo být skvělé – a některé scény jsou pořád výborné, například souboj s hadem anebo s vlakem nadzemky. Jenže přece jen je vidět, že film hodně zestárl a ta zadní projekce je někdy pořádně otravná. Původní snímek takovým způsobem nezestárl a po tolika letech má pořád co nabídnout.

 Konečně má panenku od Mattela.

Ale abych pořád jen nevychvaloval film z roku 1933, tak k příběhu filmu novějšího. Děj je velmi odlišný od toho původního. Nejde o to, že se má natáčet snímek na zapomenutém ostrově, ale o to, že se hledají nová naleziště ropy. Ropa je vůbec hodně akcentována a tahle společenská kritika stále docela funguje. Jinak se ale příběh přece jen drží základního mustru – najdou opici, bohatí ji chtějí zneužít, ona se utrhne ze řetězu a v emotivně silném závěru umírá.

 A že to je pěkná panenka.

Ty emoce zde pořád jsou a s obřím lidoopem budete soucítit. Problém je s jinými herci. Především Jessica Lange je v některých chvílích skutečně otravná, ale tak jí alespoň tu rozmazlenou herečku věříte. Jeff Bridges je po Kongovi rozhodně nejlepším hercem, ostatní jsou statisty anebo jen karikaturami. Bohužel i nové pojetí scénáře je silnou slabinou snímku, který prostě ztrácí a jeho finální společenská kritika nevyznívá tak úderně, jak by chtělo. I když obří maketa čerpací pumpy je povedená.

 King Kong anebo král bláznů?

„King Kong“ z roku 1976 je dobrý, ve smyslu průměrný. Herecky je to zajímavé, ale postupně zjišťujete, že se to dá jen těžko snést. Scénář je místy hodně chabý a film je zbytečně moc roztahaný, takže se z něj vytrácí napětí. Finále kraluje, ale čeká se na něj příliš dlouho, některé scény jsou opravdu úplně zbytečné. Ten zajímavý nádech, který to mělo v mém dětském věku, se vytratil. Bohužel, některé filmy prostě stárnou.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář