Klaun k popukání (2012)

80%
Po delší době jeden slasher, který mě skutečně bavil. A to by člověk řekl, že klauni už jsou nuda.

Klaun k popukání

Stitches

Irsko, 2012, 86 minut

 

Režie: Conor McMahon

Scénář: Conor McMahon a David O'Brien

Hrají:

Ross Noble (Stitches)

Tommy Knight (Tom)

Shane Murray-Corcoran (Vinny)

Gemma-Leah Devereux (Kate)

 

Hororový subžánr slasher je v současné době poměrně vyčpělý, hlavně proto, že zde jsou stále základním kamenem filmy, které byly natočeny před třiceti lety i déle. Ta pravidla jsou jasně daná. V dnešní době se ani nejedná o žánr, který by byl upřednostňován, do popředí se dostávají duchařské horory, kterých je v současné době asi nejvíce. O to příjemněji pak překvapí slasher, který je zajímavý, zábavný a navíc je z Irska.

Klid, to je součást představení.

Těch irských hororů tu skutečně nemáme mnoho – anebo se jim z nějakého důvodu zarytě vyhýbám – o to větší pro mě bylo překvapení, když jsem snímek „Stitches“ začal sledovat. Dýchnul na mě neskutečně profesionálním provedením a já jsem jenom zíral na to, jak skvělé triky se i v dnešní době dají dělat, navíc většinou bez toho, aby bylo nutné žádat o pomoc IT oddělení. Ještě více pak potěší skutečnost, že se dbalo i na příběh, který se jen nudně neodbyl, ač pravda, klauni jsou klišé.

Těch klaunů bude dost.

Stitches je totiž klaun. Je to klaun celkem neschopný, na kterém je vidět, že je vyhořelý. Těsně před tím, než se vydá za dětmi, klátí nějakou frajerku ve své maringotce. A pak už jede. Je to zábavné, je to vtipné už od začátku, a jak velmi brzy zjistíte, je to i neskutečně krvavé. To jsem rozhodně nečekal a dokonce mě až překvapilo, jak moc dobře ty triky jsou povedené. Tohle je vážně paráda. Láska k žánru z toho čiší na všechny strany.

Kdo se skrývá za rohem?

Klaun Stitches se stane obětí dětí, pro které má připravené vystoupení. Děti si z něj udělají srandu, což skončí klaunovým obličejem v myčce, kam matka oslavence zrovna velmi příhodně postavila velký kuchyňský nůž. Ano, „Klaun k popukání“ se místy nebere moc vážně, ale když dojde na ty správné momenty, tak vás ohromí. V dnešní době je to něco, co se jen tak nevidí. Irové mě překvapili. Asi bych se měl podívat po nějakých jejich dalších hororech.

Klaun k popukání.

„Stitches“ je snímek, který mě po dlouhé době zase nadchnul. Vzhledem k tomu, že jsem ho viděl v době, kdy jsem zrovna dokoukal „Gurotesoku“, jsem až překvapený tím, jak špatně z toho srovnání „Gurotesoku“ vychází. Ano, je to silně temný a depresivní film, ale v některých případech to gore prostě nefungovalo tak dobře. Nevyznívalo tak realisticky. Rozhodně moje poklona irským tvůrcům.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (slasher, gore, vrazi, komedie)


Přidat komentář