Past na turisty (1979)

60%
Zapadlý, ale rozhodně ne nijak zlý slasher.

Past na turisty

Tourist Trap

USA, 1979, 90 minut

 

Režie: David Schmoeller

Scénář: David Schmoeller a J. Larry Carroll

Hrají:

Chuck Connors (Slausen)

Jocelyn Jones (Molly)

Jon Van Ness (Jerry)

Robin Sherwood (Eileen)

 

„Past na turisty“ je docela výstižný název tohoto snímku, i když na první pohled rozhodně nedokáže docenit to, co na diváka ve skutečnosti čeká. Je to něco trochu jiného, než by se předpokládalo, i když by se snímek rozhodně dal považovat za slasher s klasickou zápornou postavou, která se snaží vybít všechno, co se jí zrovna dostane pod ruku, tedy pokud to něco jsou lidé.

 Loutky...

Jako kdyby si tvůrci vzali něco ze snímku „Dům voskových figurín“ a přitom ho předělali v duchu o pět let staršího hororu „Texaský masakr motorovou pilou“. Odehrává se to na venkově, kde můžete narazit na různé podivíny, a navíc je zde skutečně muzeum, které vypadá, jako kdyby to byly loutky v životní velikosti. Tedy ve velikosti skutečných lidí. Tam se dostane skupina mladých, kteří sjedou z cesty.

 A zase loutky.

Ne, na první pohled skutečně není na snímku „Past na turisty“ nic až tak divného, tedy ve smyslu objevného nebo překvapivého. Je to klasický horor našroubovaný na kostru slasherů, kterou přinesl snímek „Texaský masakr motorovou pilou“. Ale přesto svým průběhem dovede zaujmout, především v tom, že je celkem nápaditý v pointě toho, jak a proč je vlastně vražděno.

 Anebo masky?

Smrti jsou docela originální a jejich provedení také, což snímku „Past na turisty“ dává alespoň nějaké body. Navíc má ještě ten správný retro nádech, který se mi líbil. Je to takové špinavé, hnusné, ale rozhodně to není nekvalitně natočené, na svou dobu to má docela dobrý obraz a ani dnes se to vyloženě neztratí. I proto stojí za to na film kouknout a dát mu šanci, i když se o něm nějak moc nemluví.

 Jo, masky taky.

Snímek „Past na turisty“ je ukázkou filmu své doby. Tobe Hooper se svým „Texaským masakrem motorovou pilou“ ukázal směr, a tak se jím vydali i další tvůrci. David Schmoeller nenatočil vyloženě skvělý film, ale ani si nemyslím, že by byl vyloženě špatný. Loutky o velikosti člověka dovedly vzbudit hrůzu, což je myslím to hlavní, co byste měli od hororového filmu očekávat.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (slasher, survival, vrazi)


Přidat komentář