Kletba z temnot (2012)

45%
Jedna jediná krabice na víno a jaké problémy to nadělá, když se do ní skryje jeden šmejdský démon.

Kletba z temnot

The Possession

USA, Kanada, 2012, 92 minut

 

Režie: Ole Bornedal

Scénář: Juliet Snowden a Stiles White podle novinového článku Leslieho Gornsteina

Hrají:

Jeffrey Dean Morgan (Clyde)

Kyra Sedgwick (Stephanie)

Natasha Calis (Em)

Madison Davenport (Hannah)

 

Záplava amerických hororů je neskutečná a zdá se, že ani nemůže vyprchat, hlavně díky tomu, že se natáčí remaky. Co je potěšující, to je film, který není předělávkou nějakého staršího kousku, nebo zahraničního filmu, kde se nemluví anglicky. „Kletba z temnot“, což je pozitivní skutečnost, je hororem, který je originální. Vznikl na základě židovské mytologie a něčemu, co se říká dybbuk box, případně dibbuk box.

Pořád se někdo divně kouká.

Židovská mytologie není něco, co by bylo u nás dvakrát známé, nejspíš to vychází z tradice, že židé byli poměrně dlouhou dobu v této oblasti velmi tajemní a zůstávali spíše skrytí. Myslím, že ani dnes nejsou veřejně známé všechny jejich rituály a obřady. Možná je ani znát nechceme. Přesto toho dnes víme celkem dost. A dybuk, jak se uvádí i v češtině, je něco, co se dá snadno vygooglit.

Tohle nevypadá dobře.

Dybuk je jednoduše zlý duch, který posedne člověka. Není to zase nic tak světoborného, ale v tomhle případě je to nutné spojit právě s krabičkou. Dybuk box je vlastně dřevěná krabice na víno, v které se tento démon ukrývá, aby odsud mohl vstoupit do člověka, který krabici vlastní. Z tohohle popisu už je celkem jasné, o čem vlastně snímek bude. Půjde o krabici a o to, co z ní na koho vyleze.

Že by to z ní dostali silou?

Hned úvod, poměrně rychlý, nám dá tušit, že krabice je mezi lidmi a že zrovna potřebuje někoho nového. Podaří se jí posednout malou dívku, dceru hlavního hrdiny v podání Jeffreyho Deana Morgana. Tohohle chlapíka mám děsně rád, ale když on si vybírá filmy, které zase tak skvělé nejsou. Jasně, „Strážci“ to byla jiná věc, ale „Texaský kat“ zrovna nenadchnul. Podobně je to i se snímkem „Kletba z temnot“.

A už to vypadá, že je to na dobré cestě.

Režisér se oháněl tím, že vlastně ani nejde tak moc o horor, jako o snímek, který se snaží řešit trauma z rozvodu. Dybuk by tedy v takovém případě měl sloužit jako určité zhmotnění tohoto traumatu a až ve chvíli, kdy se rodina zase spojí, může být dívka v pořádku. Tohle je neskutečně naivní a ve svém důsledku i hloupé. Znamenalo by to, že vlastně rodinka zase bude dál žít spolu, protože takhle to ve skutečném světě funguje. Bohužel nefunguje. Snímek je tak jen o tom, podívat se na mytologii trochu jinou, na jiného démona, ale v konečném důsledku nic nového nepřináší a nezvládá ani klasické hororové momenty. Atmosféra není budována dobře a vrchol v podobě vymítání, i když je tím nejlepším, zanechá díky úplnému závěru pachuť v ústech.

 

Hodnocení: 45 %

Hororové filmy (duchové, příšery, děti)


Přidat komentář