Kočovníci smrti (1986)

40%
"Kočovníci smrti" jsou snímkem o tom, že ve městě můžete najít hodně divné živly. To je ale zjištění...

Kočovníci smrti

Nomads

USA, 1986, 91 minut

 

Režie: John McTiernan

Scénář: John McTiernan

Hrají:

Pierce Brosnan (Jean Charles Pommier)

Lesley-Anne Down (Flax)

Anna Maria Monticelli (Niki)

Adam Ant (Number One)

 

Do nemocnice přivezou zraněného muže, který je na tom dost špatně. Všude na sobě má krev a chová se násilnicky. Ke všemu mluví francouzsky, což v Americe není zrovna jazyk, kterému by někdo rozuměl. Muž má tvář Pierce Brosnana, a tak dnešního diváka trochu překvapí, že jeho postava hned na začátku umírá. Ale klid, tohle vyprávění vůbec nevadí, protože vše podstatné se dovídáme v retrospektivě a tam se Pierce Brosnan objevuje v hlavní roli.

Jak záběr ze špatného filmu...

Došlo totiž k tomu, že když Jean Charles (Brosnan) v amoku umíral, chytnul se doktorky, která u něj zrovna byla, a něco na ni přenesl. Snad svoje myšlenky, snad jen svoji krev. A od té chvíle se s doktorkou děje něco divného, trpí bolestmi, ale hlavně se jí vracejí vzpomínky. Jeho vzpomínky. Prožívá příběh, který on prožil, prožívá to, co ho nakonec dostalo do nemocnice a do náruče smrti, z níž už neunikl.

Takové slzy u sebe člověk nerad vidí.

Autorem tohoto snímku je John McTiernan, který se hned v následujících dvou letech proslavil filmy, které jsou dodnes legendami svých žánrů, především tedy akčního filmu. Jednalo se o snímky „Predátor“ a „Smrtonosná past“. Ve srovnání s nimi je film „Kočovníci smrti“ poměrně zamotaným, psychologickým kouskem, kterému akční scény chybí. Sledujeme to, jak se jeden muž propadá do podivné spirály, kterou si utahuje sám kolem sebe, spirály, která je spojena s podivnými kočovníky moderního věku.

James Bond zasahuje.

Jean Charles je antropolog, který se zajímá o lidi, o jejich chování a jeho zájem padne na skupinku novodobých nomádů, kteří žijí v Los Angeles. Je to podivná subkultura a my nechápeme její motivy, ani je nemáme poznat, stejně jako nechápeme motivy samotného Jeana Charlese. Jako kdyby byl již od začátku šílencem, který pořádně neví, co dělá, ale za tím cílem se žene za každou cenu. Těžko se jde propojit s touto postavou, která není ve svém počínání právě sympatická.

Rozumíš, trapný brejle a pořádný kotlety. Jinak mezi nás nikdy nezapadneš.

„Kočovníci smrti“ padají hlavně se scénářem, který je podivným propletencem, kde způsob vyprávění nemá žádný zásadní účel. Ten úvod, kdy hlavní postava umírá, jako kdyby byl jen samoúčelný, aby se divák naladil a očekával něco velkého, převratného. Jenže to se nekoná. Film se postupně mění v chronologický, přehledný a celkem nezajímavý. To je bohužel trochu žalostné, protože ambice rozhodně měl. Lynchovské střihy jsou jen na lehké zmatení, ale hodně rychle se vysvětlují, tudíž ani ten efekt šílenství moc nefunguje. Herecké přehrávání tomu jen dává korunu.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (béčka, vrazi)


Přidat komentář