Koncert hrůzy (1990)

50%
Co se stane, když Fulcimu jeho filmy přerostou přes hlavu? Odpověď je jednoduchá. Posadí do hlavní role sám sebe a natočí "Koncert hrůzy".

 

Koncert hrůzy

Un gatto nel cervello

Itálie, 1990, 87 minut

 

Režie: Lucio Fulci

Scénář: Lucio Fulci, Giovanni Simonelli a Antonio Tentori

Hrají:

Lucio Fulci (Dr. Lucio Fulci)

David L. Thompson (Profesor Egon Swharz)

Malisa Longo (Katya Swharz)

Shilett Angel (Filippo)

 

Lucio Fulci se do paměti zapsal hlavně svými horory, kde nešetřil krví a vnitřnostmi. Není označován za mistra gore, ale v jeho filmech tento prvek rozhodně nechybí. Zdálo se, že na stará kolena toho měl trochu moc. Už se mu ta krev a orgány zajedly a on z toho začal bláznit. Nebo to se nám aspoň snaží říct svým filmem „Koncert hrůzy“, kde si zahrál hlavní roli sebe sama.

Asi do ohně přikládá něco trochu jiného než my.

„Koncert hrůzy“ je sice hezký název, který však rozhodně nevystihuje podstatu názvu originálního. „Un gatto nel cervello“ se dá jednoduše přeložit jako „Kočka v mozku“, což je název mnohem výmluvnější, hlavně pokud se podíváte na prvních pár minut filmu, které vás skutečně „příjemně“ naladí. Kočka v mozku zde skutečně bude. Jen se podívejte. Dovolil bych si naturalismus filmu parafrázovat. Kočka v mozku je to, co škrabe ve Fulciho hlavě. Má pocit, že se totiž zblázní. My bychom asi řekli, že má v hlavě brouka. Kočka ale k Fulcimu sedí mnohem lépe.

Vpravo sám režisér.

Fulci natáčí film, kde se jí lidské maso a ženské tělo se rozřezává. Když si má dojít na oběd, najednou zjišťuje, že vůbec nemá chuť na steak, protože se mu až příliš živé vracejí scény z jeho vlastního filmu. Ráno ho pak vzbudí zvuk motorové pily a on místo dělníka vidí svého „hrdinu“ jak rozřezává ženské tělo. V záchvatu pak sekyrkou rozmlátí několik plechovek natěračské barvy. Nebo jsou to lidské hlavy plné krve? Díky těmto událostem se rozhodne vyhledat psychiatra, což ovšem nebylo nejšťastnější řešení. Psychiatr totiž Fulcimu nabídne, že ho zhypnotizuje. Fulci svolí, ale to nevěděl, že doktor to také nemá v hlavě úplně v pořádku.

Vrah má super pláštěnku.

To, čím se italské klasiky vyznačují, to nechybí ani v tomhle snímku. Umírání je zde brutální a velmi krvavé, každá smrt je trochu jiná než ta předtím. V tomhle případě se ale nejedná o klasické giallo, protože již od začátku víme, jak se věci mají a kdo vraždí. Přesto je film celkem zajímavý a nechává nás tápat v tom, jak vlastně skončí. Co lze trikové stránce trochu vytknout, to je fakt, že sem tam je prostě poměrně slabá, jako kdyby na lepší triky nebyly peníze. Na druhou stranu ale převládá pocit celkem dobře odvedené práce, jen se snahou si něco zjednodušit.

Chudák holka.

„Koncert hrůzy“ je snímkem, v němž Lucio Fulci nevzdává hold ani tak sobě, i když to tak samozřejmě také je, především se ale klaní hororu jako takovému. Nechybí zde scény, které odkazují na jiné klasiky žánru, poklona je pak vzdána i největšímu z největších. Fulci natočil vlastní verzi slavné scény ve sprše v hororu „Psycho“ Alfreda Hitchcocka. Kdyby snímek skončil trochu jinak, trochu promyšleněji, zasloužil by si i vyšší hodnocení, ale takto zůstanu jen u průměru.

 

Hodnocení: 50%

Hororové filmy (gore, béčka, vrazi, giallo)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář