Kostka (1997)

80%
Pro mě skvělý sci-fi horor, který si pohrál s geniálním nápadem, jenž byl výborně ztvárněn.

Kostka

Cube

Kanada, 1997, 90 minut

 

Režie: Vincenzo Natali

Scénář: André Bijelic, Vincenzo Natali a Graeme Manson

Hrají:

Maurice Dean Wint (Quentin)

David Hewlett (Worth)

Nicole de Boer (Leaven)

Nicky Guadagni (Holloway)

 

„Kostka“ je jeden z těch filmů, které jsem viděl už kdysi dříve, ale nějak jsem zapomněl napsat recenzi i na Horor Web. Tuhle chybu napravuji, protože si myslím, že „Kostka“ je film, který si rozhodně nezaslouží, aby se na něj zapomnělo, protože je to jeden z těch originálnějších hororů, které byly v posledních dvaceti letech netočeny, a to i přesto, že rozhodně má svá negativa, které bude pro některé těžké přehlédnout.

 Jak si správně naporcovat svého chlápka.

Herecky tenhle film není rozhodně nějaký velký odvaz, o tom žádná, ale na druhou stranu, někdy ty herecké výkony nemohou zničit nápad, který je sám o sobě prostě skvělý. A „Kostka“ má skvělý nápad, který vás ohromí, a to i přesto, že tu jsou ty špatné herecké výkony, ale zároveň i přesto, že je to očividně levnější produkce. Tady se mi dokonce zdá, že je ten nižší rozpočet ku prospěchu věci.

 Jak to tahle parta asi zvládne?

Teď konečně k tomu příběhu, kterým je „Kostka“ tak specifická. Představte si poměrně jednoduchou situaci. Probudíte se v kostce. Je to malá místnost, která má přesný tvar krychle, dejme tomu 5x5x5 metrů. Na každé stěně téhle krychle je zavřený průchod, kterým se můžete dostat do další místnosti, která je naprosto stejná jako ta předchozí. Je možné, že se vám v té další místnosti nic nestane, ale také je pravděpodobné, že tam najdete smrt díky některé z velmi krutých pastí. Jak se z takové situace dostat ven?

 Ten černoch se tváří divně.

Díky tomu, jak je snímek pojat, se nabízí mnoho otázek, které mohou snadno vést k psychickému zhroucení postav, což je také velké plus filmu, protože na psychologii je hodně zaměřeno. Proč je tam někdo zavřel? Co s nimi zamýšlí? Kdo jsou ti ostatní, s kterými tam jsou zavření? A mají ty kostky vůbec konec? Je možné někdy dojít až do poslední a tam se zachránit? Výborné, šílené a sakra nezáviděníhodné prostředí, v kterém byl natočen parádní film.

 Tady už to začíná být nebezpečné.

„Kostka“ není dokonalá – má svoje slabší momenty, ale neměli byste se jimi nechat odradit, protože to, co si s postavami prožijete, i když některé se mohou stát velmi otravnými, je více než silná podívaná. Stačí se jen trochu vžít do jejich role, což není tak těžké, a uvědomíte si, že tohle je opravdu něco, po čem netoužíte, něco, co byste si osobně nechali ujít. Jako film je to ale silný zážitek, který mě osobně ukázal, že ten kanadský horor je prostě dobrý a někdy vyloženě výborný.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (mučení, survival)


Přidat komentář