Kovbojové a vetřelci (2011)

30%
Mám pocit, že tenhle film je propadák roku 2011. Tak to dopadá, když si člověk myslel, že komerčně úspěšný režisér zvládne se skvělými herci všechno.

 

Kovbojové a vetřelci

Cowboys & Aliens

USA, Indie 2011, 118 minut

 

Režie: Jon Favreau

Scénář: Roberto Orci, Alex Kurtzman, Damon Lindelof, Mark Fergus, Hawk Ostby a Steve Oedekerk podle komiksu Scotta Mitchella Rosenberga

Hrají:

Daniel Craig (Jake Lonergan)

Harrison Ford (Woodrow Dolarhyde)

Olivia Wilde (Ella Swenson)

Sam Rockwell (Doc)

 

Zní to až neuvěřitelně, jaká koncentrace hvězd se objevila na plátně s filmem „Kovbojové a vetřelci“. V čele jsou Daniel „James Bond“ Craig a Harrison „Han Solo a Indy“ Ford, ale jsou zde i další. Nádherná Olivia Wilde, která zatím hraje bohužel především díky vrozené kráse, i když je v ní rozhodně něco víc, jak ukázala v „Housovi“, jedinečný Keith Carradine, který zase dostane nezaslouženě málo prostoru, Sam Rockwell, který odpudil v kingovce „Zelená míle“ a oslnil ve skvělém sci-fi Moon, a nechybí ani Clancy Brown aneb známý dozorce z dalšího filmu podle Kinga – „Vykoupení z věznice Shawshank“. Navíc jméno režiséra – Jon Favreau – je také v posledních letech zárukou zajímavé podívané, hlavně pokud mluvíme o filmu „Iron Man“.

Na filmu je krásná jediná věc - Olivia Wilde.

A tak se člověk ptá, co se asi mohlo pokazit. Všechno. A neskutečně. Když jsem četl první názory na „Kovboje a vetřelce“, nechtělo se mi tomu věřit. Ten nápad zněl úžasně (jen tím upomínám na skutečnost, že původní komiks neznám). Kovbojové a emzáci, tohle je prostě kombinace, která tu nebyla a která by mohla dobře fungovat. Mně osobně více láká jiné spojení, ale stejně, pro mě to byl fajn nápad. Ale když můžu říct, že jsem viděl film, musím také říct, bohužel. Všechny špatné recenze, všechny negativní názory byly pravdivé. „Kovbojové a vetřelci“ za to nestojí a já nakonec vůbec nelituji toho, že jsem je v kině nestihl.

Kluci do nepohody.

Zdálo by se, že největší chyba je v příběhu, ale není tomu tak. Tím neříkám, že příběh je genialita sama, ale problém je prostě v režii. Jon Favreau to nezvládl a tím to hasne. Nefunguje nic. Herecké výkony, hudba, tempo, kamera, efekty, prostě nic, co zdobilo takového „Iron Mana“. Je pravda, že Daniel Craig má jen jeden výraz, ale přesto hrát umí. A co takový Harrison Ford? Nikdo z herců zde nepředvádí to, co je šlechtí, protože nikdo nedostal prostor. Jak kdyby si tvůrci řekli, že už jsou profíci, tak si půjdou zahrát hokej, akorát si neuvědomili, že když chtějí hrát na profi úrovni, musí mít vlastní arénu, a ne jen šulat puk na rybníku za Favreauovým barákem.

Zestárnul nám Indy, zestárnul.

Ono se ale stačí podívat na počet scénáristů (a to je mezi nimi i komerčně úspěšný Alex Kurtzman) a člověku hned cvakne, že se šest lidí nemohlo domluvit na něčem, co by dávalo větší smysl. Samozřejmě, že se nedohodli. Nejdřív začali po bournovsku, aby hned na to přešli ke klasickému drsnému westernu, který hned o pět minut později zabijí tím, že hodinu sledujeme pobíhání tlupy chlapů a jedné ženy, která potkává jiné tlupy jiných chlapů, většinou bez žen. Proslovy, které jsou pronášené, jsou tak neskutečně řídké, až má člověk chuť polykat mouku, aby to zahustil. Dvě hodiny je divák svědkem příběhu, kde city a čest mají asi tolik místa jako zelená na americké vlajce.

Asi to mezi nimi mělo jiskřit. Nepovedlo se.

Jon Favreau se neskutečně vyznamenal a předvedl, že ne všechno, co vytvoří, bude pecka. Ani komerčně se „Kovbojové a vetřelci“ zrovna nevydařili, a tak se člověk ani nediví, že Favreauovým dalším počinem bude televizní film. Přeju mu, aby příště dostal lepší scénář a aby ho lépe uchopil, protože „Kovbojové a vetřelci“ nemají prostě nic. Není zde napětí, není zde očekávání z toho, co přinese odhalování pravdy, a není zde ani pořádná kovbojka. Všechno je jen naznačeno – většinou jen v názvu filmu – a my dostáváme plytký odvar, který vypadá nejlépe na plakátě. Velké, velké zklamání roku.

 

Hodnocení: 30%

 

Vaše komentáře

Veronika Schreiberová
já jsem to teda neviděla, ale co říkali ostatní, ani to vidět nechci - jenom ta myšlenka filmu je ujetá :-)
Veronika Schreiberová 21.02.2012 08:04:55 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Mně se myšlenka líbila, ale to, co s tím Favreau udělal, to je na žalobu skoro
Martin Štefko 21.02.2012 09:19:47 Reagovat Přidat nový komentář
Veronika Schreiberová
Tak se mu nezadařilo, Petovi :-) Třeba příště
Veronika Schreiberová 21.02.2012 09:31:12 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Měl radši zůstat u Iron-Mana, ten mu šel
Martin Štefko 21.02.2012 09:33:39 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (komiks, mimozemšťani)


Číst komentáře