Království tvé

80%
Komiks o tom, že superhrdinové tu nejsou proto, aby nám pomáhali, ale aby byly příčinou zkázy světa. Nebo je přece jen možnost, jak ji odvrátit? Pokud ano, tak jedině v neskutečné kresbě Alexe Rosse.

 

Království tvé

Vydalo nakladatelství BB/art a Crew, 2006, 690 Kč

 

Scénář: Mark Waid

Kresba: Alex Ross

 

Superman nebude oblíbenou postavou každého čtenáře. Osobně ho příliš nemusím, protože je to jednoduchý hrdina, který je mnohdy až příliš patetický. Někteří autoři se to snaží změnit (Mark Millar, trochu i Grant Morrison), ale jiní zase staví právě na jeho neochvějné spravedlivosti a cti. Nikdy by neublížil živému člověku, ani když je to grázl ze všech největších. Jeho hodnoty jsou vskutku rytířské, což je v dnešním světě jen těžko přijatelné, protože takoví hrdinové jsou prostě nudní.

Obálka českého vydání komiksu Království tvé.

Vždycky jsem měl raději Batmana, který je mnohem temnější, i když stále zůstává – alespoň většinou – na správné straně zákona. Batman mi mnohem bližší přijde i v této apokalyptické vizi budoucnosti, která se velmi odlišuje od toho, kam čekáme, že nás naši superhrdinové zavedou. I když je Batman v důchodu (znamená to, že do akce už není schopen nastoupit, ale všechno v Gothamu řídí), pořád je to skvělá postava, z níž se dá hodně vytěžit. Drží si od lidí odstup, ale to mu nebrání udržovat pořádek. Se Supermanem je to jiné, ten je pořád stejný.

Ukázka z českého vydání komiksu Království tvé.

Svět zítřka se změnil. Muž zítřka není jeho bohem. Jsou zde jiní. Staří hrdinové se skryli do ústraní. Superman na farmu, Aquaman do moře, Green Lantern na orbitu. Jako kdyby všichni na něco čekali. Možná čekají právě na Supermana, až se vrátí. Ale proč by se měl vracet, když byl vyhnán? Sám odešel, protože zjistil, že lidé chtějí novou generaci superhrdinů. Mladé titány, kteří se nebudou bát smrti. Jenže lidé si neuvědomili, že si za své ochránce vybrali šílence, kterým na životu záleží asi tolik jako na tom, jestli si k snídani dají rohlík nebo chleba.

Ukázka z českého vydání komiksu Království tvé.

Průvodce celým příběhem je entita Spectre, která se napojila na obyčejného pastora Normana McCaye. Společně procházejí svět a zjišťují, kdo chce jak jednat, kdo nechce jednat a k čemu to nakonec vede. V konečném důsledku to není nic jiného než spřádání plánů zlou stranou, kterou musí porazit ti dobří v apokalyptickém finále, kde už to vypadá na zánik světa. Ale vždycky existuje nějaká střední cesta. Konec je pak příliš patetický a musí být dobrý. Asi se s tím nedá nic dělat. Mark Waid ale celkem dobře zvládl tu část předtím, část, kde nevystupuje Superman a kde sledujeme svět, který se hodně liší od toho, jak jsme si ho díky superhrdinům představovali.

Ukázka z českého vydání komiksu Království tvé.

Co ale je nutné jedině vychválit, to je kresba – malba? – Alexe Rosse. Tenhle chlap je neskutečný dříč a spíše se můžeme setkat s jeho obálkami než s jeho komiksem, ale když už kreslí celý komiks, je to zážitek neopakovatelný. Jako kdybyste se ocitli v muzeu, kde si prohlížíte jednotlivé obrazy a zjišťujete, že jak postupujete, vytváří se před vámi příběh. Taková kresba je skutečně naprosto unikátní a nelze než i díky ní posunout „Království tvé“ ke komiksům, jež jsou jedinečným zážitkem. Kdyby měl kresbu kdokoli jiný, hodnocení je jednoznačně nižší, protože scénář má skvělé východisko, ale není dotažený ke zdárnému vyústění.

 

Hodnocení: 80%

Hororové knihy (příšery, komiks, vrazi)


Přidat komentář