Kraven Manor

90%
U této hry stoprocentně platí, že čím méně budete vědět, tím lepší bude zážitek. Proto se následující řádky pokusí vyhnout přílišnému prozrazování a opatrně nastínit, co v ní čekat.

Kraven Manor

Vydalo Demon Wagon Studios v roce 2013

 

Moderní technologie a vybavení jsou čím dál přístupnější a to je určitě jeden z důvodů, proč se objevuje tolik nezávislých her, které mohou směle konkurovat svým komerčním protějškům. Co by však byly všechny vymoženosti bez šikovných lidí? „Kraven Manor“ je studentským projektem ze Southern Methodist University v Texasu, na jehož vývoji se půl roku podílel tým třinácti lidí.

 

Hra se automaticky ukládá na checkpointech, v menu možnost uložení chybí.

 

Slovo atmosféra se opakuje u hororových her pořád dokola. A po právu, právě ona dokáže zvednout i jednoduchou hříčku ke slávě a zajistit jí dostatečný počet fanoušků, kteří obětují klidný spánek nebo o ní s nadšením píší na sociálních sítích. „Kraven Manor“ stojí právě na ní, s ocelovými nervy ji graduje a coby zástupce survivalů se může pochlubit vším, co k žánru patří - napětí, hádanky, nevysvětlitelné jevy, tma a pocit, že realita uniká mezi prsty.

 

Grafika je na indie hru téměř dokonalá, atmosféru podtrhuje stejně kvalitně zpracovaný, decentní zvukový doprovod.

 

Hra úspěšně překvapuje neustálou proměnlivostí a svěžím střídáním nápadů. Věci, které by měly být neživotné, se pohybují, místnosti se proměňují během sekundy a celé panství na první pohled připomíná jeden velký organismus, který reaguje na lidskou přítomnost. Nikdo tu taky nevede hráče za ručičku, na všechno si musí přijít pěkně sám. Nápovědou mu mohou být poznámky, které zanechal majitel Wiliam Kraven roztroušené po celém domě. Není na škodu věnovat jim pozornost, kromě odhalování minulosti mohou opravdu pomoci - pokud dáváte pozor a dáváte si dohromady pět a pět. Aby tápání přeci jen nebylo zbytečně dlouhé, autoři zvýraznili důležité předměty, ale stále tak, že nijak nevyčnívají, natož aby k nim směřovaly šipky nebo nad nimi svítily žluté vykřičníky. Ovládání je velice jednoduché, v podstatě spočívá jen v pohybu šipkami WASD a v manipulaci s předměty (uchopení, hození, otáčení). A protože se hlavní postava často ocitne v naprosté tmě, dostala malou baterku, s níž si může svítit.

 

Jak se hráč časem dozví, William Kraven měl poněkud zvláštní koníčky.

 

Asi nikoho nepřekvapí, že jde o variaci na jiné úspěšné hry podobného ražení, jako jsou „Slender“ nebo „Amnesia“. Aby ale zaujala, musí už mít něco navíc. Tím něčím je interaktivní model panství. Pochopit, na jakém principu je postaveno objevování nových místností, snad nikomu dlouho trvat nebude. Z hlavní chodby vede ve dvou patrech několik dveří, které jsou zpočátku všechny zavřené. Až díky manipulaci s modelem se postupně otevírají, a to podle toho, jak hráč poskládá jednotlivé díly dohromady. Jejich zkoumání ale nebude relaxační procházkou, protože hrdina tu očividně není sám...

 

Srdce panství - model, který otevírá zamčené dveře.

 

Kraven Manor“ nedávno dostal nový upgrade, který zaručuje hladký běh a který opravil některé drobné chybky (stejně jako hra samotná je zdarma ke stažení). Autoři jej připravili i proto, že touží zabodovat na soutěži „Intel Level Up 2013“. Tento krok by mohl otevřít vrátka dalšímu vývoji hry a pro studentský tým by to byl skvělý start profesionální kariéry.

 

 

Minimální systémové požadavky:

Windows XP/Vista/7

Paměť 512 MB

Grafická karta NVIDIA 6200 / ATI Radeon 9600

Hororové hry (duchové, příšery, survival, vědci, vrazi)


Přidat komentář