Krvavá Karkulka (2003)

40%
"Krvavá Karkulka" je trochu jiný pohled na klasickou pohádku, ale docela to ujde.

Krvavá Karkulka

Little Erin Merryweather

USA, 2003, 84 minut

 

Režie: David Morwick

Scénář: David Morwick

Hrají:

Vigdis Anholt (Erin Merryweather)

David Morwick (Peter Bloom)

Elizabeth Callahan (Dr. Paula Sheffield)

Frank Ridley (Joe Havey)

 

V poslední době je pohádek předělaných do hororu skutečně hodně a já jsem tomu rád, protože tak pohádky prostě vnímám. Jako hororové příběhy, které byly postupně obroušeny, protože máme pocit, že by v původní podobě mohly dětem uškodit. Červená Karkula je jedním z nejdrsnějších příběhů, protože tady dochází k požírání lidí, respektive k zabíjení. Záleží na verzi. Snímek „Červená Karkulka“ se na pohádku podíval jako na metaforu dospívání dívky, horor „Krvavá Karkulka“ zase klasiku postavil na hlavu a podíval se na ni z jiného úhlu pohledu.

Na každé vysoké je to stejné.

Co kdyby tím zlým nebyl vlk, ale Karkulka sama? Tohle je prvotní otázka, kterou si tvůrci položili, než začali snímek natáčet. Vzhledem k tomu, že autorem je David Morwick, který se postaral o scénář, režii, střih a sám přidal nějaké ty finance (zbytek dodala jeho rodina), jedná se o autorské dílo a vina za případný neúspěch padá na Davidovu hlavu. Musím ale říct, že zas tak strašný provar snímek „Krvavá Karkulka“ není.

Červená Karkulka prochází lesem.

Kolem kampusu univerzity se začínají objevovat mrtvoly, mladých mužů, které jsou rozříznuty a naplněny kamením. Variace na Karkulku je patrná. Samozřejmě nechybí ani Karkulka samotná. Jenže ta je nám odhalena strašně brzy. Trojice studentů, policista a profesorka pátrají po vrahovi, ale divák ho zná vlastně už od začátku. To je škoda, protože se film okrádá o možnost vzbudit skutečné napětí. Ono je možné natočit napínavý film i s tím, že vrah je znám, ale na to tvůrce přece jen potřebuje nějaké ty zkušenosti.

Jen trochu makeupu.

Neříkám, že film nemá svoje mouchy, má jich hodně, ale spíš jsem čekal nějaký opravdový propadák, nikoli celkem průměrný thriller, který může na tu krátkou dobu upoutat vaši pozornost. Ne nijak silně, ale možná si ho i užijete. Hlavní postavy jsou pro jednou docela snesitelné, což u podobných filmů z americké produkce nebývá úplně pravidlem. Je zde docela přehrávání, ale to se nedá nic dělat, ne každý herec to v sobě má a ne každý herec by měl být hercem.

A maskování je hotové.

„Krvavá Karkulka“ je filmem, na němž je vidět, že by ještě potřeboval trochu úsilí a možná i finančních prostředků. Nečekejte krvavé scény, ale ty ani někdy nejsou potřeba. V tomhle případě by se mohlo jednat minimálně o ozvláštnění. Problém je ale scénář a představitelé rolí. Hlavní psychopatka je jasná už od pohledu, má to prostě v sobě. Scénář pak naprosto umírá ve svém finále, které zůstává nesmyslně otevřené. Na průměr to nedosáhne, ale úplné zklamání, to zase ne.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (béčka, vrazi)


Přidat komentář