Krvavá zátoka (1971)

75%
Mario Bava ukazuje, že v jeho podání byl horor skutečně pořádně krvavý.

Krvavá zátoka

Reazione a catena

Itálie, 1971, 84 minut

 

Režie: Mario Bava

Scénář: Franco Barberi, Mario Bava, Gene Luotto, Filippo Ottoni, Dardano Sacchetti a Giuseppe Zaccariello

Hrají:

Claudine Auger (Renata)

Luigi Pistilli (Albert)

Claudio Camaso (Simon)

Anna Maria Rosati (Laura)

 

Mario Bava je označován za jednu z nejdůležitějších osobností moderního hororu, a to nejen toho italského, i když se svou domovinou je primárně spojován. Ale právě snímek „Krvavá zátoka“ je krásným důkazem toho, že jeho postavení není nijak nadsazováno a že se skutečně jedná o důležitou osobnost, která se pro horor a jeho rozvoj stala nepostradatelnou. Ještě před explozí amerického slasheru Bava přinesl snímek, který je právě na pomezí tohoto žánru a zároveň přijímá prvky klasického italského gialla.

 Nádherná kresba.

Ve filmu někdo vraždí a sem tam i zjistíme, kdo to vlastně je. Těch mrtvých je opravdu hodně, a to z jednoho jediného důvodu. Je to smysl filmu. „Krvavá zátoka“ se primárně zaměřuje na to, aby zde byly zobrazeny vraždy, a to ve velmi realistickém provedení. Mělo to za následek, že byl film i zakazován, a ač to v současné době může někomu přijít sem tam naivní, ve skutečnosti jsou předváděné efekty dobré nejen na svou dobu, ale obecně mají své výsostné místo v trikové oblasti.

 Neuvidí tam nic pěkného.

Jako kdyby se příběh jevil mírně podružný. Protože především sledujeme jednotlivá úmrtí, ale přesto je zde linka, na které zkrvavené mrtvoly visí. Film je opravdu nesmírně explicitní, a pokud se vcítíte trochu do doby, kdy vznikal, musel to být pro diváky šok. V současné době se šok vytrácí, ale Bava stále baví tím, jak příběh vede, jak zabírá jednotlivé postavy a jak se, celkem rychle, což je v tomto případě účelné, blíží k vyvrcholení.

 Bava byl prostě frajer.

Na snímku „Krvavá zátoka“ bych ale neocenil jen Bavův nesmírný přínos a skvělé gore efekty, krvavost a místy opravdu hnus, ale také skutečnost, že hudební doprovod celého filmu je nesmírně poutavý. Jsou zde i nezbytná tichá místa, která celku přidávají na atmosféře. Hned na začátku je však film schopen vás dostat svým hudebním doprovodem. Mně se to stalo a já jsem byl kouzlen už od prvních minut.

 Snad nikdo nedopadl dobře.

Konec snímku „Krvavá zátoka“ je skutečně povedený a musí na vaší tváři vykreslit překvapení a pak možná i úsměv, pokud nejste zavilí puritáni a máte trochu smysl pro černou nadsázku. O tom je vlastně celý film, který se dle mého názoru velmi povedl a na svou dobu se jedná o unikátní dílo, které by se neztratilo ani v současné produkci. Navíc jsou všechny triky hmotné, nikoli pixelovité.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (gore, vrazi, giallo)


Přidat komentář