Krvavé divadlo (1973)

70%
"Krvavé divadlo" je dalším koncertem Vincenta Price, který si střihl roli pomstychtivého herce. On je tím, kdo film táhne, kdo mu dává něco navíc.

 

Krvavé divadlo

Theatre of Blood

Velká Británie, 1973, 104 minut

 

Režie: Douglas Hickox

Scénář: Michael Spierig a Peter Spierig

Hrají:

Vincent Price (Edward Kendal Sheridan Lionheart)

Diana Rigg (Edwina Lionheart)

Ian Hendry (Peregrine Devlin)

Harry Andrews (Trevor Dickman)

 

Vincent Price je člověk, který se hororovým žánrem prolíná jako stříbrná nit. Nejen, že ztvárňoval zajímavé a zapamatovatelné postavy, ale sám byl tím, kdo žánr utvářel. Spolu s Williamem Castlem se snažil dát hororu v kinech nový prožitek, s Rogerem Cormanem zase na plátna geniálně převedl známá díla velikána Edgara Allana Poa, a navíc byl člověkem, který hodně inspiroval dílo režiséra, producenta a hlavně originálního tvůrce Tima Burtona. To v jeho nádherném filmu „Střihoruký Edward“ si Vincent Price zahrál jednu ze svých posledních rolí.

Že by se dělaly jitrnice?

Proč tenhle úvod o důležitosti Price pro horor? Především proto, že nebýt jeho, velké množství snímků, kde hrál hlavní roli, by nejspíš ani nevzniklo, případně by se nestaly takovými klasikami, jakými jsou. Je to i případ filmu „Krvavé divadlo“, který není příliš převratným filmem. Nezabývá se ničím, co by ve filmu nebylo znázorněno už tisíckrát a ještě víckrát. Ústředním motivem „Krvavého divadla“ totiž není nic jiného než pomsta zneuznaného člověka.

Představení musí být co nejrealističtější.

Vincent Price ztvárnil herce s neskutečně dlouhým jménem (viz výše), který se nedokáže smířit s tím, že ho kritikové odsoudili. Možná neprávem, ano, ale stejně. Jak vy jste schopni vyrovnávat se s kritikou? Pro mě to snadné není. Když někde publikuji povídku a mám na ni špatnou kritiku, nesmím okamžitě reagovat, protože je jasné, že bych reagoval... řekněme ukřivděně. Herec Lionheart ale kritiku nese skutečně špatně a jeho pomsta nejsou jen nějaké šprýmy, ale rovnou vraždy. Každý, kdo se k němu vyjádřil negativně, musí zemřít, nic jiného si nezaslouží.

Vincent Price s afrem.

Film neskutečně připomíná jinou klasiku s Vincentem Pricem, a to snímek „Ohavný dr. Phibes“. V centru obou snímků je pomsta, ale tam, kde je „Ohavný dr. Phibes“ pojat vážně a bez humoru, tam „Krvavé divadlo“ exceluje v obou rovinách. Už jen proto, že Price hraje herce, který je skutečně oddaný divadlu, každou svou roli dokonale prožívá, což se projeví i v komické chvíli. Vidět Vincenta Price s afrem je skutečně zážitek, na který se nezapomíná, věřte mi.

A ještě jednou, protože to prostě stojí za to.

„Krvavé divadlo“ je snímkem, který dokáže pobavit i vyděsit, a to hlavně proto, že do hlavní role byl vybrán skutečně ten nejvhodnější herec. I když je aristokratického vzezření, nikdy se nebál se pro svou roli zesměšnit, ale vždycky to dokázal s takovou grácií, aby to mělo potřebný efekt na diváka. Neviděl jsem ho, že by zahrál skutečně špatně, že by zklamal. „Krvavé divadlo“ je jen dalším důkazem jeho velikosti.

 

Hodnocení: 70%

Hororové filmy (gore, béčka, mučení, vrazi, komedie)


Přidat komentář