Děsivý soumrak nad městem (1976)

70%
Remake už na Horor Webu máme, tak dnes i recenze na originální film, který vůbec není špatný.

Děsivý soumrak nad městem

The Town That Dreaded Sundown

USA, 1976, 90 minut

 

Režie: Charles B. Pierce

Scénář: Earl E. Smith

Hrají:

Ben Johnson (Kapitán J. D. Morales)

Andrew Prine (Zástupce Norman Ramsey)

Dawn Wells (Helen Reed)

Jimmy Clem (Seržant Mal Griffin)

 

Ještě před tím, než jsem viděl tenhle snímek, zhlédnul jsem remake, který měl překvapivě stejný název The Town That Dreaded Sundown. Myslel jsem si, že remake je hlavně pokračováním, ale ono je to trochu komplikovanější v tom smyslu, že i původní film je natáčen zajímavým způsobem. Tedy on je natáčen samozřejmě na kameru, o tom žádná, ale struktura snímku je přece jen trochu specifická.

 Zatím ještě soumrak nenadešel.

Mluvit o snímku jako o dokumentu není asi úplně správné, protože to není úplně pravda, ale hned na začátku slyšíme vypravěče, který nám říká, že jsme v Texarkaně a že už je tu život celkem v pořádku, ale pořád jsou zde ozvuky děsivých událostí, ke kterým došlo. Zbytek filmu je pak vlastně klasickým hororem, který je doplněn komentářem k jednotlivým událostem. Například je řečeno, co se stalo s dalšími postavami.

 Začíná to být nuda.

Remake se tak vydal podobou cestou s tím rozdílem, že komentuje události, které se staly v tomto původním filmu, a prezentuje ty, které se dějí nově, protože jak konec původního filmu naznačuje, vrah nikdy nebyl dopaden, i když se o to všichni zainteresovaní velmi snažili. Na první pohled je pak také vidět, že tvůrci nebrali natáčení až tak vážně a trochu ho proložili humorem.

 Má rád své oběti bezbranné.

Jakmile ale dojde na zabíjení, není to sranda. Ono vlastně zabíjení... Těch zabitých až tolik není, protože některým se podaří přežít a člověk se až diví, co všechno přežijí. Jednotlivé scény, kde ale vrah jde po svých obětech – je neoblomný, ale není až tak smrtící – jsou nesmírně silné a dokážou vás přimět se bát. Budete se krčit a budete doufat, že konečně zasvitne slunce a ten vrah zmizí. To se ale jen tak nestane.

 Auto se stane jejich rakví.

Na svou dobu mi přijde snímek velmi povedený a v určitém smyslu i novátorský, i když to není dotaženo do nějakých extrémů. Myslím, že je docela škoda, že tenhle horor není až tak známý, protože bych řekl, že si pozornost zaslouží. Není to extrémně děsivé, ale je to podáno osobitým způsobem, který mě prostě zaujal a díky kterému mi některé scény jako hororové prostě přišly.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (slasher, vrazi)


Přidat komentář