Krvežízniví milenci (1970)

40%
Erotický upírský horor. Na tom není nic zase tak divného, upíři k tomu trochu vyzývají. Lesbický upírský horor s Peterem Cushingem? Proč ne.

 

Krvežízniví milenci

The Vampire Lovers

Velká Británie, USA, 1970, 91 minut

 

Režie: Roy Ward Baker

Scénář: Harry Fine, Tudor Gates a Michael Style podle příběhu Sheridana Le Fanu

Hrají:

Ingrid Pitt (Marcilla / Carmilla / Mircalla Karnstein)

George Cole (Roger Morton)

Kate O'Mara (Madam Perrodot)

Peter Cushing (General von Spielsdorf)

 

Nad českým názvem už se nebudu asi ani pozastavovat, protože to je příšerný nesmysl. „Lovers“ zde neznamená mužský rod, ale rod ženský. Budiž, ten, kdo film u nás vydal, ho patrně vůbec neviděl, ale s tím se nedá nic dělat. Na začátek si ale řekněme, že před sebou máme snímek, který vzešel ze slavného studia Hammer, což většinou znamená, že si v něm zahrál Christopher Lee nebo Peter Cushing. V tomto případě druhý jmenovaný, i když pravda, jeho přítomnost je kratší, než bychom si přáli, protože brzy po začátku filmu odjel za svým přítelem. Ale vrátí se.

Tady se děje něco, co je v nepořádku.

V Hammeru si řekli, že těch upírů už bylo nějak moc a že by bylo fajn se vrátit ke klasické legendě o upírkách. Studio se rozhodlo, že prostě natočí klasický upírský horor jen s tím, že tam nebude žádný Dracula, ale Carmilla. Tento příběh není neznámý, protože Sheridan Le Fanu je poměrně oblíbeným autorem a podle jeho díla byl vytvořen snímek „Upír aneb Podivné dobrodružství Davida Graye“.

Jako kdyby se jí to ani nelíbilo.

Popravdě, „Krvežízniví milenci“ nemají s „Upírem“ mnoho společného a jejich kvalita není z nejlepších. Film je příliš jednoduchý a hammerovsky naivní, ale má něco, čemu se i Hammer v počátcích vyhýbal – neskutečnou sexualitu. Nahých záběrů je zde skutečně hodně a musím říct, že díky vizuální stránce vyznívají skutečně hezky. Není to vulgární, ale skoro se chce říct umělecké. Film má navíc překvapivě otevřené sexuální scény mezi dvěma ženami, což je na svou dobu přece jen docela odvážné, i když nic úplně převratného.

Peter Cushing stále v plné síle.

Příběh se točí kolem toho, že na jednom panství žijí upírky, jen to ještě nikdo kolem neví, a tak se diví, že lidé sem tam umírají, anebo chřadnou na podivnou nemoc. Jak říkám, není to nic objevného a ve studiu Hammer je to prostě klasika, která má mnoho společného se staršími a lepšími snímky. Ale právě sexualita je tím, co příběh žene dál. Jinak je to klišé na klišé – skupina zabijáků upírů amatérů, které chybí jedině Van Helsing, zděšení vesničané, neskutečně prostoduché promluvy hrdinů, kteří se tváří jako křečci se zácpou.

Malá ochutnávka pro pány.

„Krvežízniví milenci“ neurazí, ale je to pouze standard studia Hammer, nikoli něco, co by více vynikalo nad ostatní žánrové snímky. Ingrid Pitt je sice krásná, ale to nic nemění na tom, že se potácí v rámci příběhu, který toho nemá moc co nabídnout. Láska je zde pouze něco jako hra, skutečné pocity neexistují, vše je přehráváno a přeháněno, jako kdyby byl celý film jen karikaturou. Mám rád filmy studia Hammer a jejich vizuální stránku, ale když jsem viděl „Krvežíznivé milence“, byl jsem prostě zklamaný.

 

Hodnocení: 40%

Hororové filmy (upíři, béčka)


Přidat komentář