Kulay dugo ang gabi (1964)

70%
Filipínský horor, který je skutečně více filipínský než americký.

Kulay dugo ang gabi

Filipíny, USA, 1964, 88 minut

 

Režie: Gerardo de Leon

Scénář: Cesar Amigo a Rico Bello Omagap

Hrají:

Ronald Remy (Dr. Marco)

Amalia Fuentes (Charito / Katrina)

Eddie Fernandez (Victor de la Cruz)

Eva Montes (Tanya)

 

Na databázi IMDb je u popisku filmu „Kulay dugo ang gabi“ uvedeno následující: První barevný horor produkovaný na Filipínách. To je sice hezké označení, ale je nutné dodat, že většina scén je natočena pouze s barevným filtrem, takže se díváme na modré, červené nebo fialové scény. Ale musí se filmu nechat, že je zde i prostor pro skutečně barevnou kameru. V závěru dostala zajímavou úlohu.

Kráska v červeném.

Hledat na filmu „Kulay dugo ang gabi“ něco zásadně originálního asi moc nejde. Je to upírský film a s tím do toho tvůrci šli. Prostě celkem klasický příběh o tom, jak se na jednom místě objevuje někdo, kdo by mohl mít na triku podivnou smrt několika lidí. A ano, půjde zde o vysávání krve. Jako kdyby krvavě rudá byla tou barvou, která způsobuje zabíjení náhodných obětí.

Kráska v modrém.

Snímku „Kulay dugo ang gabi“ se ale musí připočíst k dobru také to, že si dokázal pohrát s trochu jiným než britským/evropským/americkým pohledem na upírskou tématiku. Tohle rozhodně není jen další Dracula, tohle je horor, který si bere prvky z národní mytologie, pohrává si s nimi a staví je do celkem zajímavého světla. A k tomu ta přehnaná barevnost filmu.

Jiná kráska v červeném.

Na snímek „Kulay dugo ang gabi“ se nekouká špatně, i přes přehnané barvy má něco do sebe, snad i proto, že tohle nebyla jen filipínská produkce, ale šlo do toho i něco ze Spojených států amerických. Přece jen, určitá zkušenost s natáčením filmů tu znát je, i když to může být dáno i tím, že Filipínci už zde nějakou dobu a Američany nějakou tu béčkovou produkci vytvářeli, protože to bylo levnější než jinde.

Děs v modrém.

Filipínsko-americký snímek „Kulay dugo ang gabi“ (ale hlavně filipínský) je dobrou upířinou, která sice není nic vyloženě originálního, ale speciální vizuální pojetí, které bylo dáno nejspíš nedostatkem finančních prostředků, a také skutečnost, že jsou zde použité místní legendy, místní prvky, dělá z filmu „Kulay dugo ang gabi“ i po tolika letech docela zajímavý hororový zážitek.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (upíři)


Přidat komentář