Mother's Day (2010)

65%
Ne, tohle není remake, to je opravdu jiný film než původní "Den matek". Musím ale říct, že mně osobně se tahle nová verze líbí víc.

 

Mother's Day

USA, 2010, 2010 minut

 

Režie: Darren Lynn Bousman

Scénář: Scott Milam na základě původního scénáře Charlese Koufmana a Warrena Leighta

Hrají:

Rebecca De Mornay (Natalie „Matka“ Koffin)

Jaime King (Beth Sohapi)

Patrick John Flueger (Izaak „Ike“ Koffin)

Warren Kole (Addley Koffin)

 

I když by si to jeden myslel, tenhle film rozhodně není remakem původního filmu Den matek z roku 1980, i když je u scénáře napsáno, že z toho originálního bylo vycházeno. Ale není tomu tak. Je zachován nápad, že je zde matka, která vládne rodině kriminálníků. Ale nejedná se o stařenu, ale o ženu v těch nejlepších letech, která však není o nic méně vražedná, spíš naopak.

Nevím, ale podle mě se za rohem schovává jinak.

Den matek z roku 1980 se zaměřil na to, že si skupina žen udělala výlet do přírody a byla následně mučena v domě šílené ženy a jejích synů. Film se vydal cestou mírně komickou, kdy některé momenty byly odlehčeny, navíc se jednalo spíše o karikatury než o skutečné postavy. „Mother's Day“ se přesunulo do roviny realistické a byl natočen snímek spíše psychologický, kde není žádné místo na vydechnutí, žádné místo na zmírnění bolesti a napětí. Ale ne, neříkám, že tenhle film je dokonalý, ale osobně si myslím, že je lepší než originál – právě proto, že je spíše realistický než bizarní.

Tady nikdo nikdy neuteče.

Beth s manželem si ve svém domě užívají s přáteli na večírku, když se k nim dostane skupina tří mužů, jeden z nich je ošklivě postřelený. Jak se později ukáže, muži – bratři – zde žili a jsou velmi překvapeni tím, že jsou zde noví nájemníci. Ještě více je překvapena jejich Matka, když se na místo dostane. Beth a její přátelé jsou drženi v zajetí, protože Matka chce své peníze, které by v domě měly někde být. Na tuhle adresu totiž chodily. Jenže Beth, ani její manžel se nechtějí přiznat. A tak se musí peníze sehnat jinak. Lidé mezitím trpí, hodně trpí.

Tahle matka nemá s tou původní z roku 1980 nic společného.

„Mother's Day“ má skvělé momenty, skutečně silné, které v nás zanechají silný dojem. Ale ten zbytek... Jako celek to prostě není ono. Mně osobně se asi nejvíce líbila scéna, kdy se dvě náhodné ženy, které měly tu smůlu, že se objevily v nesprávný čas na nesprávném místě, měly rozhodnout, která zvedne nůž a tu druhou zabije. Silné, drsné, zapamatovatelné. Scén je zde trochu více, ale nakonec zanikají v klasické šedi toho, že se ke konci jedná o jednoduchou hru o přežití, která už nemá čím překvapit. Škoda toho konce.

Tak to dopadne, když máte něco proti těm hajzlům, co vás drží ve vlastním domě.

Film má také pár nelogičností, které jej trochu degradují. Například ve chvíli, kdy je doktor pozván, aby pomohl, okamžitě reaguje na hrozbu za sebou tak, že si člověk myslí, že všechno zachrání v první minutě, ale nakonec je okamžitě upozaděn. Stejně tak prostě nepochopím, jak někteří lidé jednají. Ale asi je to tak, vidina naší vlastní bolesti je hroší než možnost záchrany. A že těch možností měly postavy víc. Ale přesila je někdy na straně těch, kterých je míň. Stačí, když mají ve své ruce zbraň. Jako kdyby Matka a její despotismus působily na všechny a ani uvěznění se jí nedokážou postavit.

Mírně nevyvážený film. Myslím, že tohle stojí za zhlédnutí, a i když si později asi uvědomíte, že si z toho moc nepamatujete a možná ani nebudete vědět, jak to skončilo, některé scény se vám sem tam vybaví. „Mother's Day“ je tak mírně nadprůměrným filmem, který přece jen v současné americké hororové tvorbě mírně vyčnívá.

 

Hodnocení: 65%

Hororové filmy (mučení, survival, vrazi)


Přidat komentář