Kůstek: Oči bouře

85%
Nakladatelství Crew již vydalo další knihu ze série "Kůstek". Po skvělém úvodu "Kůstek: Útěk z Kůstkova" je tu ještě lepší pokračování. Příběh výtečně temní, ale nezbavuje se svého humoru.

 

Kůstek: Oči bouře

Vydalo nakladatelství Crew, 2011, 269 Kč

 

Scénář a kresba: Jeff Smith

 

A máme tu druhou knihu „Kůstků“, která v České republice vyšla pod hlavičkou komiksového nakladatelství Crew. První díl nám představil rozsáhlejší počet stran (spojily se původní dvě knihy americké), ale „Kůstek: Oči bouře“ jsou samostatnou knihou, která v tomto rozsahu vyšla i ve Spojených státech. Název není všeříkající jako „Velké kraví dostihy“, ale spíše nás zavádí na myšlenku, že příběh se přehoupne do dějově temnější linie, která nám představí putováním malých bílých postaviček z jiné strany.

Obálka českého vydání komiksu Kůstek: Oči bouře.

První kniha skončila u toho, že Podfa se Švandou musejí pykat za svoje pletichy, kterými chtěli ožebračit všechny obyvatele města. Všichni tři Kůstci pomáhají dát dohromady chalupu babičky Ben, ale Podfa se Švandou si musejí zbytek trestu odpracovat v Luciově hospodě. Co asi tak strašného se může stát, kromě toho, že Podfa donutí Lucia hospodu rozdělit na dvě části a vsadit se o to, kdo lépe povede svou část? Jenže krysáci jsou stále na pozoru a hledají toho s hvězdou na hrudi. Nejenom jeho.

Ukázka z českého vydání komiksu Kůstek: Oči bouře.

Zjišťujeme, že hierarchie zla je v „Kůstkovi“ skutečně komplikovaná. Trochu mi to připomíná hierarchii v „Pánovi prstenů“. Nejprve skřeti, pak skurut-hai, pokud je budeme brát jako velitele, Saruman a nakonec ten nejstrašnější – Sauron. I v „Kůstkovi“ se seznamujeme s novými stupni zla. Dávno víme o krysácích a jejich veliteli, Králpsovi. Ale i on se zodpovídá – temné postavě v kápi. Ale jestli jste si mysleli, že tohle bude konec, tak Jeff Smith vás znovu nahlodá a ukáže vám zlo, které se skrývá v temnotách. Nevíme, kdo to je, kde je, ale už víme, že jsme se s ním setkali – kobylky na začátku prvního dílu nebyly žádnou náhodou.

Ukázka z českého vydání komiksu Kůstek: Oči bouře.

Příběh se nám ještě trochu zatemňuje, když zjišťujeme, že Trnka i Kůstek mají podivné sny, které jsou pravděpodobně nějakým prazvláštním způsobem propojené. Objevuje se v nich červený drak. Jeho postava se prolíná dějem jako tenká červená linie, která donutí babičku Ben jednat. Má s drakem své zkušenosti. „Kůstek: Oči draka“ prozradí z děje možná trochu víc, než byste čekali, na druhou stranu už Jeff nemohl minulost Trnky a babičky Ben o moc déle skrývat, protože začínalo být jasné, že jsou něčím víc než jen dvěma ženami, které si v klidu žijí na farmě.

Ukázka z českého vydání komiksu Kůstek: Oči bouře.

„Kůstek: Oči bouře“ má jedinou chybu. Končí velice otevřeně a vy jen dychtíte po tom, co asi bude dál. Jeff Smith jede v zajetých kolejích a má své postavy skutečně dotažené k dokonalosti. A i když nám toho v druhé knize prozradil skutečně hodně, pořád si ještě nechává hodně pro sebe. Atmosféra houstne, útoky krysáků jsou stále nebezpečnější a je jasné, že malé Kůstky ještě potká něco pořádně nebezpečného nebo dokonce smrtelného. Co a jak to asi dopadne? Snad se dovíme co nejdříve.

 

Knihu Kůstek: Oči bouře vydalo nakladatelství Crew – zakoupit knihu

 

Hodnocení: 85%

Hororové knihy (komiks, komedie)

Recenzovaný titul můžete objednat online.
Kniha


Přidat komentář