Kůstek: Ostrozub, Vládce východního pomezí (1. část)

85%
První část recenze na knihu "Kůstek: Ostrozub, Vládce východního pomezí" nám představí putování Ferdy a Švandy.

Kůstek: Ostrozub, Vládce východního pomezí (1. část)

Vydalo nakladatelství Crew, 2013, 349 Kč

 

Scénář: Jeff Smith

Kresba: Jeff Smith

 

„Kůstek“, to je komiks, který asi není úplně pro každého, ale když mu dáte šanci, uvědomíte si, jaké kouzlo tahle fantasy má. Jedná se o něco naprosto unikátního a já jsem nesmírně rád, že se k nám „Kůstek“ dostal. Navíc nakladatelství Crew odvádí nesmírně dobrou práci, a tak se k nám „Kůstek“ dostává poměrně brzy a sem tam i ve dvojitém balení. Již první kniha, která u nás vyšla, byla vlastně souborem dvou knih. Nejinak je tomu i v případě čtvrté knihy. Ta se skládá z knih „Ostrozub, Vládce východního pomezí“, po které taky dostal celý soubor název, ale je zde ještě druhá kniha, která tvoří druhou polovinu souboru. Tato kniha se jmenuje „Starcova jeskyně“.

Obálka první části komiksu Kůstek: Ostrozub, Vládce východního pomezí.

Podobně jako v případě komiksu „Kůstek: Útěk z Kůstkova“, i tentokrát budou na Necronomiconu zveřejněny dva články o komiksu „Kůstek: Ostrozub, Vládce východního pomezí“. Nejprve tedy ke knize „Ostrozub, Vládce východního pomezí“, která nám představuje novou postavu, uvedenou v titulu. Co se děje s Podfou, babičkou Ben a Trnkou, to nevíme, protože na ně se tenhle příběh vůbec nezaměřuje, ale za to se soustředíme na Ferdu, Švandu a Švandova nového mazlíčka Barnabáše – malého krysáka.

Ukázka z první části komiksu Kůstek: Ostrozub, Vládce východního pomezí.

Vzhledem k tomu, že se nesoustředíme na všechny hlavní postavy, dá se předpokládat, že posun v příběhu příliš velký nenastane. Skutečně je tomu tak. Dva malí Kůstkové se musí snažit uniknout před nebezpečími, která na ně číhají, aby se znovu mohli setkat se svým třetím bratrancem, Podfou, po kterém stále prahne Králpes, protože Podfa je ten s hvězdou na hrudi. To však neznamená, že by se nic nedělo.

Ukázka z první části komiksu Kůstek: Ostrozub, Vládce východního pomezí.

Ostrozub, tedy pardon, vlastně Ostrý zub (překladatel si tady krásně vyhrál, což velmi oceňuji), je tvorem, jehož vztah k postavám i k příběhu je nejednoznačný, a tak si nebudete jistí, jestli chce všechny sežrat, nebo ne. Jenže není jediným nebezpečím, které tu číhá. Vrací se Králpes. A tak musejí Ferda a Švanda hledat nová spojenectví, aby se zachránili a aby si byli jistí, že se ani jednomu z nich nic nestane. Jeff Smith tak činí v poměrně akčním střihu, kde vůbec nevadí, že komiks je kresebně přístupný pro všechny. Když Králpes secvakne svoje zuby, zamrazí vás.

Ukázka z první části komiksu Kůstek: Ostrozub, Vládce východního pomezí.

„Kůstek: Ostrozub, Vládce východního pomezí“ je knihou, která by se určitě měla číst jako celek, ale o tom, co se stane v příběhu „Starcova jeskyně“ zase až někdy příště. Přesto už v této první části Jeff Smith dokazuje, že má smysl pro humor, má smysl pro akci a pro napětí, a nakonec zde nechybí ani emoce. Navíc, i když se to možná na první pohled nezdá, jeho kresba umí být skutečně velkolepá. Tohle je jeden z komiksů, který si zaslouží pozornost už od začátku.

 

Knihu Kůstek: Ostrozub, Vládce východního pomezí vydalo nakladatelství Crew – zakoupit knihu.

Hororové knihy (příšery, komiks, zvířata, komedie)


Přidat komentář