Kůstek: Ostrozub, Vládce východního pomezí (2. část)

90%
Nyní se podíváme na druhou část čtvrté knihy o Kůstkovi, část, která se zaměřuje na příběh Starcova jeskyně.

Kůstek: Ostrozub, Vládce východního pomezí (2. část)

Vydalo nakladatelství Crew, 2013, 349 Kč

 

Scénář: Jeff Smith

Kresba: Jeff Smith

 

Příběh Kůstků pokračuje. V recenzi „Kůstek: Ostrozub, Vládce východního pomezí (1. část)“ jsme se seznámili s první polovinou knihy „Kůstek: Ostrozub, Vládce východního pomezí“, nyní je tedy na řadě část druhá, která nese název „Kůstek: Starcova jeskyně“. Ferda a Švanda jedou stále na vlastní pěst, ale postupně zjišťujeme, jak se věci mají i s ostatními postavami. Jestli si myslíte, že kniha „Kůstek: Starcova jeskyně“ bude jen natahováním děje, smiřte se s tím, že Jeff Smith umí příběh vypointovat a přijít s důležitými zjištěními a odhaleními v tu správnou chvíli.

Ukázka z komiksu Kůstek: Ostrozub, vládce východního pomezí.

Zjišťujeme, jak je na tom Podfa, který se ve společnosti několika vesničanů necítí zrovna nejlépe. Oni mají totiž pocit, že je Podfa zase podfoukl a že on je příčinou toho, proč na celé údolí padla zhouba. Vesnice totiž hoří, domy jsou zničené a lidé umírají. Ne, nečekejte, že se komiks najednou stane násilnickým a bude zde stříkat krev. Jeff Smith nadále udržuje hranici vkusu na správné míře, aby byl „Kůstek“ přístupným komiksem, a to případně i pro děti, i když temnota je zde přece jen hluboká a mrazivá.

Ukázka z komiksu Kůstek: Ostrozub, vládce východního pomezí.

Ferda a Švanda se chtějí vrátit do údolí, ale není jim moc přáno. V navigaci nejsou zrovna odborníky. Nakonec ale i jim svitne naděje, když se v jejich společnosti znovu objeví Ferdou milovaná Trnka. I ona je v pořádku a oddělí se od ostatních – nechává v podstatě Podfu Kůstka napospas rozlíceným vesničanům. Jak to tak bývá, ten malý šmejd má ale víc štěstí než rozumu. V tomhle díle se mimo jiné dozvíme, jak se to vlastně má s tím, kdo nosí na hrudi hvězdu. Alespoň něco se uzavře.

Ukázka z komiksu Kůstek: Ostrozub, vládce východního pomezí.

Popravdě, ono se toho v tomto díle uzavře skutečně hodně. Pokud bych měl začít vyjmenovávat (a budu se snažit nespoilerovat), tak se dozvíme o tom, jaké všechny následky má Podfovo chování a všechny jeho podvody. Také pochopíme, jak to konečně bylo s vraždou Trnčiných rodičů. S draky moc počítat nemůžeme, ale oni přece nejsou nikdy daleko. Vrátí se samozřejmě i babička Ben a Lucius. Zjistíme, kdo se skrývá pod kápí a nakonec i to, kdo je vlastně pán kobylek. Jak říkám, těch odhalení je skutečně hodně, ale příběh se ještě ani zdaleka neuzavřel.

Ukázka z komiksu Kůstek: Ostrozub, vládce východního pomezí.

Ještě nás čekají tři knihy, které v českém vydání vyjdou opět pouze jako dvě. Jejich vydání bychom se měli dočkat během roku 2013, a tak se nám celý příběh pěkně uzavře už letos. Nemohu se dočkat. Komiks jsem nikdy nečetl celý a rád se nechám uchvátit tím, co nám Jeff Smith ještě předvede. Myslím si, že „Kůstek“ nezklame ani posledním dílem, ale jsem si vědom toho, že nemusí být pro všechny. Také ale nepochybuji o tom, že většina reakcí na komiks bude spíše pozitivní.

 

Hodnocení: 90 %

Hororové knihy (komiks, zvířata, komedie)


Přidat komentář