Mosura (1996)

100%
Nikdy by mě nenapadlo, že dám nějakému remaku 100 %, ale tenhle mě naprosto dostal. Ano, Mosura je moje oblíbené monstrum. Je krásná.

Mosura

Japonsko, 1996, 106 minut

 

Režie: Okihiro Yoneda

Scénář: Masumi Suetani a Tomoyuki Tanaka

Hrají:

Megumi Kobayashi (Moll)

Sayaka Yamaguchi (Lora)

Aki Hano (Belvera)

Kazuki Futami (Taiki)

 

Říkal jsem si, že by bylo docela fajn se skokově podívat na remake původního snímku „Mosura“ a zjistit, jak se za těch 35 let posunuly vypravěčské schopnosti Japonců v tomto žánru a jak se proměnil pohled na Mosuru jako jedno z ikonických monster, která vznikla pro kaiju filmy. Nebyl jsem až tak překvapený, že je to pojetí jiné, jen jsem si za začátku nebyl jistý, jestli se mi posunutí do zvolené roviny až tak zamlouvá.

Jsme malé ale šikovné.

Snímek, který se v Americe na videu prodával jako „Rebirth of Mothra“ je posunut do jiného žánru, tedy nikoli do klasického kaiju, i když monstra zde samozřejmě nechybí, ale jedná se o pohádkové fantasy, které má celkem dost atributů rodinného filmu. Jsou tu milé postavičky, zaměřeno je více na dětské hrdiny a celkově má film trochu odlehčenější pojetí, aby se divák případně i zasmál. Alespoň první polovina je taková.

Čarodějnice a její mazlíček.

Příběh se oproti originálu trochu proměnil, ale překvapivě zůstalo zachováno dost originálních prvků. Spíše se objevily nové, které doplnily ty původní a dodávají příběhu právě onu pohádkovou atmosféru. Příběh se točí kolem toho, že výprava průzkumníků na ostrově objeví tajemný předmět, který byl ve skutečnosti pečetí, jež věznila zlou Belveru a její monstrum. Dvě malé sestry – třetí je právě Belvera, jejich současný nepřítel – mají zachránit svět před Belverou, ale budou potřebovat pomoc dvou odhodlaných dětí a také pomoc Mosury.

 

Mosura je zde opět prezentována jako krásný a obrovský motýl, stejně jako ve snímku z roku 1961. Na tomhle se nic nezměnilo, což je jen dobře. Jediná změna je snad jen to, že sama Mosura zde má vejce, ze kterého se vylíhne její další potomek, takže ve filmu budou dva tvorové, i když nikoli společně na plátně v jednu chvíli. Díky tomu ale můžeme sledovat krásné zrození Mosury od vejce až po larvu, navíc v tomhle snímku je to provedeno opravdu nádherně, s citem pro ten správný dojem.

Mosura a její menší verze.

Kromě Mosury se v příběhu objevuje ještě další monstrum, které je zde nazýváno jako Desghidorah, nebo také Death Ghidorah, a jedná se vlastně o variantu na Kingu Ghidorah, který se objevuje poprvé v kaiju filmech v roce 1964 a také na něj samozřejmě v rámci recenzí na Necronomiconu dojde. Jedná se o vlastně o tříhlavého draka, který zde bojuje proti Mosuře.

Tohle ještě není finální souboj.

Obával jsem se toho, že remake nebude nic povedeného, ale v tomhle případě musím říct, že tvůrci přece jen šli trochu dál, odstranili prvek armády a představili divákům krásné sci-fi, které funguje jak v rovině pohádkové, tak v rovině emotivní a nakonec i v rovině akční. Souboje, které se zde odehrávají, jsou opravdu nádherné a Mosura se zde předvádí jako velmi schopné monstrum, které má hodně zbraní. Jeden z nejkrásnějších kaiju filmů, jaké jsem měl zatím tu možnost vidět.

 

Hodnocení: 100 %

Hororové filmy (příšery, béčka, děti)


Přidat komentář