L'ultimo treno della notte (1975)

70%
Italský film, který ukazuje, jak hrůzná může být jedna cesta vlakem.

L'ultimo treno della notte

Itálie, 1975, 94 minut

 

Režie: Aldo Lado

Scénář: Roberto Infascelli, Renato Izzo, Aldo Lado a Ettore Sanzò

Hrají:

Flavio Bucci (Blackie)

Macha Méril (Dáma ve vlaku)

Gianfranco De Grassi (Curly)

Enrico Maria Salerno (Prof. Giulio Stradi)

 

Filmy, o kterých nikdy moc nevím, mě dokáží překvapit. Některé nejlépe tím, že ani na první pohled není jasné, že to bude dobrý film, nebo strašná slátanina. Snímek „L'ultimo treno della notte“ je přesně jedním z těch snímků. Začátek je pozvolný, takže si hned neuděláte obrázek o tom, zda je to hloupost, nebo ne. A tek nezbývá, než si počkat na další dění. V tomhle případě se přece jen chvilku počkat vyplatí.

 Takový milý podzim, to byl.

Postupně se seznamujeme s několika postavami, které mají cestovat vlakem, kdy se primárně zaměříme na dvě mladé dívky, dva nebezpečně vypadající muže a jednu ženu, o které nevíme, co si myslet. Její postava je rozhodně nejzajímavější, i když postupně sklouzne do něčeho, co by bylo možné nazvat nejistou dominou. Jde ale především o dvě dívky a jejich rodiče, kteří na ně čekají doma v naději, že spolu stráví příjemné momenty.

 Ve vlaku se na to musí zručně.

Cesta vlakem probíhá ze začátku celkem dobře, i když je vidět, že se k něčemu schyluje. Postupně, pozvolna. Tohle gradování je jednoznačně na filmu nejlepší, a skoro je škoda, že celý film nekončí právě ve vlaku. Protože on se snímek „L'ultimo treno della notte“ postupně mění v něco, co až příliš připomíná film „Tha Last House on the Left“, který je přece jen o tři roka starší než tenhle italský kus. I podle názvu jsem si myslel, že vlak bude to hlavní, ale scenáristé se rozhodli, že je ještě potřeba vyrovnat se s následky.

 Těžko si dělá kamarády.

To, co se odehraje ve vlaku, rozhodně není pěkné a myslím, že to dovede zanechat celkem silný dojem. Je zde dobře zachyceno šílenství a celkově je pasáž ve vlaku jednoznačně tím nejlepším, co ve filmu je. Zbytek už je jen žánrová úlitba tomu, co lidi bavilo a baví – pomsta je jednoduše příliš velkou motivací k tomu, než aby nebyla provedena. Pokud k ní dostane člověk prostor a pokud je přečin tak silný, pomsta se očekává.

 Mohl si vzít větší nožík.

„L'ultimo treno della notte“ patří mezi italské filmy, které nejsou přímo žánru giallo. Je to moc dobře, protože se zde ukazuje, že Italové se uměli podívat na horor i trochu jinak, z toho silně realistického až naturalistického pohledu, který v tomhle případě kazí pouze ta jedna zásadní skutečnost – „L'ultimo treno della notte“ je na svou dobu jednoduše neoriginální snímek. Poselství je pořád silné, ale je škoda, že film nepřišel tak o čtyři roky dříve.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (mučení, vrazi)


Přidat komentář