La morte ha sorriso all'assassino (1973)

70%
Italské temné hrátky se smrtí.

La morte ha sorriso all'assassino

Itálie, 1973, 92 minut

 

Režie: Joe D'Amato

Scénář: Claudio Bernabei, Joe D'Amato a Romano Scandariato   

Hrají:

Ewa Aulin (Greta von Holstein)

Klaus Kinski (Dr. Sturges)

Angela Bo (Eva von Ravensbrück)

Sergio Doria (Walter von Ravensbrück)

 

Klaus Kinski je natolik výraznou hereckou osobností, tedy samozřejmě byl, protože již není mezi námi, že jste zvědavý na to, jak bude vypadat každá jeho postava kterou jste ještě neviděli, i když vám pokaždé bude jasné, že to bude někdo, kdo rozhodně není jen kladným hrdinou, protože on na tohle prostě nemá obličej, má obličej na dvojaké a především záporné postavy.

Klaus Kinski jako hrobník? Ale ne, doktor.

Některé ženy nemají jednoduchý život, protože prostě vyrůstají ve špatné společnosti. Respektive mezi špatnými muži. A přesně v tak špatné společnosti vyrůstá Greta von Holstein (Ewa Aulin), jejíž bratr hrbáč Franz ji dlouhodobě zneužívá, což platí i pro doktora von Ravensbrücka (Sergio Doria), který přivede Gretu do jiného stavu. Ta při porodu dítěte umírá. Alespoň to tak vypadá.

Krásná to ona je.

Jenže ona se Greta po nějaké době vrací a je zřejmé, že to nebude jen tak. Navíc má kolem krku velmi speciální amulet. Až někdy v té době na scénu přichází doktor Sturges v podání Klause Kinského, který by měl být tím, kdo vyřeší záhadu, jež je s Gretou a její smrtí, stejně jako s jejím návratem spojena. Jak se dostává hlouběji k pravdě, zjišťuje, že je tu něco temného v pozadí.

Ale krása pomíjí.

Snímek v sobě má atmosféru venkova, který by měl být datován do počátku minulého století, ale klidně bych na první pohled řekl, že to je i z doby starší. Ale to hlavní se odehrává především v domě a v jednotlivých scénách, které jsou spíše atmosférické než vyloženě lekací. V tomhle si myslím, že se tvůrcům povedlo vystihnout horor, jenž se dokáže jednotlivými scénami skutečně dostat pod kůži.

Alespoň nějaká hnusárna.

Italský snímek „La morte ha sorriso all'assassino“ se místy snaží také o určitou formu explicitnosti, která není nad míru vkusu a je snesitelná i slabším povahám. Dobové zasazení, vhodné kulisy a dobře netočené hororové scény s Ewou Aulin jsou skutečně povedené. I v současné době dovede snímek na diváka zapůsobit, což je dle mého ukázka kvalitní produkce.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (vědci, vrazi)


Přidat komentář