Labyrint (2012)

35%
Po delší době zase trocha toho českého strašení.

Labyrint

Česká republika, 2012, 93 minut

 

Režie: Tomáš Houška

Scénář: Tomáš Houška

Hrají:

Lucie Vondráčková (Renata)

Martin Zbrožek (Honza)

Jan Zadražil (David)

Mary Coronado (Kiara)

 

Českých hororů je jako šafránu, těch, co se dostanou do kin ještě méně. Myslím tedy do širší distribuce. „Labyrint“ je jedním z takových filmů a vidět jste ho v kinech, i když rozhodně ne ve všech, mohli na začátku roku 2012. Celkem příjemné překvapení, ale asi je nasnadě očekávat, že kvalita nebude nijak závratná. Problém s tímhle snímkem je hlavně v tom, že i když se očividně jedná o horor, hodně špatně se mu daří vytvářet, natožpak udržovat jakékoli napětí.

 To je ta správná parta.

Praha, to je město, které doslova vybízí k tomu, aby se zde odehrával nějaký moderní městský horor. Její centrum, historické a krásné, doslova volá po tom, aby se zde odehrávaly nějaké temnější příběhy. Katakomby, které se v Praze nacházejí, jsou místem, kde by se člověk mohl snadno ztratit. Místem, kde vás nikdo neuslyší křičet... A na tohle tvůrci spoléhali. Na labyrint kanalizace, podle něhož dostal snímek také své jméno.

 Tady vypadá Lucka oduševněle.

„Labyrint“ je horor o jedné ženě, která se snaží něco málo zjistit o tajemstvích Prahy, respektive o tajemství domu, kde žije. Podle všeho se zde odehrálo něco, co stojí za to, aby to bylo vyprávěno. Jak Renata nachází stále více informací a jak se kolem ní začínají dít divné věci, zjišťuje, že možná podzemí je cestou k tomu, aby zjistila pravdu. A možná i zachránila svou kamarádku, která zmizela.

 Co se asi skrývá v katakombách?

„Labyrint“ nemá špatné herecké obsazení, alespoň na české poměry nebyli vybráni až tak nepříjemní herci. Negativní vztah si k nim vybudujete až během filmu, kdy budou skutečně nepříjemní, a vy jen budete chtít, aby se tam objevil někdo v masce a všechny je pozabíjel. Hlavní příběh není sám o sobě tak špatný, je zde tajemství, což já mám rád, ale atmosféra je pojata v podstatě jen na základě zvuků. Práce s kamerou je hodně špatná, ta nedokáže napětí udržet vůbec, že by ho vytvářela, o tom se mluvit nedá. Film se pak nakonec sám zmasakruje předvídatelným odhalením a naprostým nevyužitím klaustrofobního prostředí tunelů.

 Že by konečně na něco narazil?

„Labyrint“ je hezký pokus, ale prostě u toho pokusu zůstává. Nemám pocit, že by tenhle film dělal člověk, který má ponětí o tom, jak natočit horor. Prostě měl nápad, který se mu líbil, možnost dostat se do zajímavých lokalit, kde by mohl natáčet, a tak se do toho pustil. Proč ne. Český hororový trh je malý, mohlo by zaujmout v podstatě cokoli. Jenže lidé mají povědomí o tom, jak by měl vypadat kvalitní hororový film. Tohle není ten případ.

 

Hodnocení: 35 %

Vaše komentáře

ANONYM
K Labyrintu je hodně zajímavé povídání v Howardovi č. 6. ;-) Howard
ANONYM 11.06.2014 22:34:19 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (béčka)


Číst komentáře