Legie (2010)

25%
Scott Charles Stewart a Paul Bettany, to je spolupráce, která tak úplně nefunguje, ale svět už měl možnost ji zhlédnout dvakrát. Nutno říct, že "Legie" je tím horším případem.

 

Legie

Legion

USA, 2010, 100 minut

 

Režie: Scott Charles Stewart

Scénář: Peter Schink a Scott Charles Stewart

Hrají:

Paul Bettany (Michael)

Lucas Black (Jeep Hanson)

Tyrese Gibson (Kyle Williams)

Adrianne Palicki (Charlie)

 

Paul Bettany je jeden z těch herců, který si střihne v podstatě jakoukoli roli, od albínského záporáka v „Šifře mistra Leonarda“, po zamilovaného tenistu ve „Wimbledonu“, hlas Starkova elektronického poskoka v „Iron Manovi“ či vyšetřovatele v „Cizinci“. Tentokrát se podíval i do žánru fantasy hororového, a to ve snímku „Legie“, který mu pravděpodobně větší slávu nepřinese. Se stejným režisérem, Scottem Stewartem se nám letos představil i v „Kazateli“ (v originále „Priest“) adaptaci jednoho temnějšího komiksu z Japonska – neplést s americkým „Kazatelem“, který se v originálu jmenuje „Preacher“, ale jemuž by zfilmování také mohlo slušet.

Skoro vypadají jako banda přeživších z nějakého postapokalyptického zombie hororu. Ale to je jen Nové Mexiko.

„Legie“ rozhodně není moc velkou předzvěstí toho, že by byl „Kazatel“ kdo ví jak úžasnou podívanou. „Legie“ totiž není. Plytký příběh, nudné charaktery a hlášky, které nemohou konkurovat ani těm, které jsou psány na záchodky v podroušeném stavu. A to nezabíhám do detailů, ale zůstávám pouze u obecného popisu. Jenže když se trochu zaměříme na podstatu příběhu, zjistíme, že je to tolikrát provařená voda, že už nám z ní nezbylo skoro nic.

Mami, nechoď tam... A stejně tam šla.

Hned v úvodu se seznámíme s archandělem Michaelem, který sestoupí na zemi, odřízne si křídla, sejme pár démonů, nebo co to je, a vydává se za neznámým úkolem. Střihem se přesouváme do jedné pouštní kantýny, jejíž protagonisté jsou hlavními postavami filmu. Máme tu těhotnou Charlie, která dělá servírku. Otec dítěte není, a tak jeho místo zastoupil Jeep. Ne, nemyslím auto, ten kluk se tak fakt jmenuje. Jeep je syn ošlehaného Boba (poměrně únosný Dennis Quaid), majitele jídelny. Pracuje tu ještě Percy, místní kuchař, který má místo jedné ruky cosi jako Hookův hák. Prostě umělou železnou ruku. Vedle zaměstnanců je v kantýně ještě jedna rodinka, v podstatě jediní zákazníci – otec, matka a nezvedná puberťácká dcera. K těm se přidá jeden Afroameričan a stařenka, která rozpoutá peklo.

Jak se tak na Douga Jonese dívám, skoro si myslím, že to dokázal i bez digitálních efektů.

Vlastně by to nebylo tak špatné, kdyby se film bral jako béčko a nesnažil se být něčím víc, než čím skutečně je. Ale tohle „Legie“ prostě neumí. Neumí se nebrat vážně, a tak mnohé hlášky vyznívají prostě uboze, protože se nám snaží sdělit naprosto idiotské poselství. Jediná skutečně zábavná scéna je se zmiňovanou stařenkou. Když ta leze po stropě, nechává si o hlavu šlehnout pánví a mluví o tom, jak všichni shoří, divák by si skoro myslel, že se to konečně začalo rozjíždět. Jenže pak zase celý film upadá na hubu a my nesledujeme nic jiného, než příliš dlouhý odvar ze „Supernatural“. Stejná tématika, ale zpracování naprosto odlišné. Tam, kde je „Supernatural“ vtipné, tam je „Legie“ trapná, kde je seriál děsivý, tam je ve filmu prostě jen tma, kde stejně nic nevidíme a nemáme se ani čeho bát. A s prominutím, hlavní „záporák“ s ksichtem Kevina Duranda? Opravdu?

Sestoupil Michael a Země začala hořet.

Závěr je skoro v duchu starých dobrých béček, ale poselství, které nám Bettany sděluje je tak patetické, až se chce křičet. A poslední záběr? Ó můj bože! Proč tam nebylo víc machrování se zbraněmi? Proč to nebyla prostě obyčejná řežba, a nenakašlalo se na podivné bláboly, které jsou nám sdělovány těmi shůry? A proč z toho sakra neudělaly pořádný horor? Nevím, neumím si to vysvětlit. Snad špatný režisér, který nedokázal vést herce, což se v některých momentech naprosto potvrdilo – situace, které by měly být vyhrocené, jsou tupé, kuchař Percy hláškuje jako v prváku na střední, a co si budeme povídat, není v tom sám. Některé záběry jsou naprosto zbytečné, což natahuje stopáž na neúnosnou hladinu. Stokrát raději se podívám na některý díl šesté série „Supernatural“, a to si myslím, že série už je taky dost rozvařená. Jen doufám, že Scott Stewart si nad „Kazatelem“ trochu sedl, zamyslel se a nebude opakovat chyby svojí celovečerní prvotiny. Byla by škoda zabít jakoukoli komiksovou látku.

 

Hodnocení: 25%

Hororové filmy (béčka)

Recenzovaný titul můžete objednat online na Blu-ray nebo DVD.
Blu-ray
DVD


Přidat komentář