Kazatel (2011)

60%
Paul Bettany a Scott Stewart se zase sešli, aby nám ukázali, že i po Legii má jejich spolupráce smysl. A vlastně nám docela dobře naznačili, že ano, že tu potenciál ještě je.

 

Kazatel

Priest

USA, 2011, 87 minut

 

Režie: Scott Charles Stewart

Scénář: Cory Goodman podle komiksové předlohy Min-Woo Hyunga

Hrají:

Paul Bettany (Piest)

Karl Urban (Black Hat)

Cam Gigandet (Hicks)

Maggie Q (Priestess)

 

            Po zhlédnutí snímku Legie jsem si říkal, jestli je možné, aby spolupráce Stewart-Bettany fungovala lépe. Měl jsem obavy, protože Legie nebyla žádným veledílem a vlastně dost přehnaně trikovou zajímavostí, která postrádala nějakou hlubší myšlenku – a navíc se snímek bral moc vážně, což mu zrovna dvakrát nepomohlo. Před zhlédnutím „Kazatele“ jsem četl rozhovor se Stewartem, který mě zrovna nepřesvědčil, že jeho nový snímek bude o něco lepší. Opět říkal, že zde hodně hraje na vážnou strunu, čehož jsem se bál. Ale „Kazatelovi“ to nakonec slušelo mnohem víc než „Legii“.

Na co to sakra ukazuješ?

            Paul Bettany zase ukázal, že umí utáhnout celý film a že mu akční póza padne. Sem tam sice jeho drsný výraz vyzníval komicky, ale to nic nemění na tom, že ve chvíli, kdy přišlo na akci, vedl si hodně dobře – pokud to byl skutečně on a ne jeho dublér. I tak ale musím říct, že akční scény byly promyšlené, i když bylo vidět, že sem tam skřípaly – vysoké skoky, případně pády, motorky, které byly až moc krosové, slabší nápaditost, apod. Ale v konečném součtu dobrý akční nářez, který si možná chce hrát na něco víc. Síla je ale především v akci.

Maggie Q to v roli kněžky docela slušelo a člověk je rád, že to nakonec zvládla až do konce.

            Film nás zajímavě animovanou – hlavně proto, že se jedná o 3D snímek – sekvencí zavádí do světa, kde lidé neustále bojovali s upíry, do světa, kde nakonec zvítězil člověk a Církev. I když těmi, kdo upíry skutečně porazili a zavřeli do rezervací, byli kněží (priests) – tady malinko překladatelské nelogičnosti, alespoň pokud se kino titulků týká. Svět ale nyní ovládá Církev s fanatiky v čele, kněží jsou skoro zapomenuti a hrozba upírů vzdálená. Nebo tohle se alespoň Církev snaží lidem vštěpovat. Ale něco se začíná dít. A kněz – kazatel – s tváří Paula Bettanyho je první, kdo si to uvědomí. Musí však sám z Církve vystoupit a poštvat si ji proti sobě, aby mohl svět zachránit, anebo alespoň zachránit dívku Lucy, dceru své dávné lásky.

Karl Urban jako jediný lidský vampýr.

            Každá kritika církve je pro mě osobně zajímavá a jen ji uvítám. V případě „Kazatele“ je rozhodně trefná. Sci-fi svět, který může být a nemusí být Zemí, je rozdroben na města a ostatní oblasti, o která Církev nejeví zájem. Právě města jsou středem civilizace a středem moci Církve. Nikdo se jí nesmí znelíbit. Geniálně je podán systém zpovědí, kde po městě jsou rozesety vojáky strážené budky-zpovědnnice, kam hříšník přijde, vyzpovídá se a vyslechne si videozáznam slov nejvyššího představitele Církve v podání Christophera Plummera. Církev nemá o člověka zájem, má zájem jen o moc. A nebylo to takhle vždy?

Takhle si stoupne dítě, které proměnilo pokoj ve válečnou zónu.

            „Kazatele“ oceňuji, protože si myslím, že Stewart udělal poměrně dobrý krok kupředu a upravil si reputaci po „Legii“. I když neříkám, že to byl krok mílový. „Kazatel“ ale stojí za zhlédnutí. Není děsivý, to zrovna ne, ale jako akční film funguje hodně dobře. Jen škoda toho finálního souboje, ten mohl být ještě vymakanější. Závěr otevřený, jak měl být, ale pochybuji, že pokračování bude. A pokud ano... No asi bych si rozmýšlel, jestli na ně jít do kina. Hudební stránka je podobná jako v „Legii“ spousta hluchých míst, ale skoro jsem měl pocit, že teď to dávalo větší smysl. Jo, a pokud máte rádi klasické upíry, smiřte se s tím, že tady  se setkáte jen s jedním – mimochodem Karl Urban se mi ve své roli hodně líbil. Kdybych měl hodnotit 3D, tak si říkám, že je škoda, že film nešel do českých kin i v normální ploché verzi. 3D momenty z počátku fajn, v závěru už mě trojrozměrnost nezajímala a nevnímal jsem ji – rozuměj neoslnila mě.

 

Hodnocení: 60%

Hororové filmy (komiks)


Přidat komentář