Lekce umírání (2007)

60%
Lekce umírání je jedním z těch originálnějších a zajímavějších filmů, které se na druhém ročníku After Dark HorrorFestu objevily. Užijte si ho.

 

Lekce umírání

The Deaths of Ian Stone

USA, Velká Británie, 2007, 87 minut

 

Režie: Dario Piana

Scénář: Brendan Hood

Hrají:

Mike Vogel (Ian Stone)

Jaime Murray (Medea)

Christina Cole (Jenny Walker)

Michael Feast (Gray)

 

            „Lekce umírání“. Už jsem někdy říkal, že vážně nesnáším české názvy? Asi ano. Ale někdy jsou opravdu příšerné. Jak krásně by znělo „Umírání Iana Stona“. Ale ne, my se spokojíme s „Lekcí umírání“. Ale v čem je to vlastně lekce v umírání? Máme se naučit, jaké různé způsoby můžeme použít pro zabití? Pravděpodobně. Jen je škoda, že k většině těch způsobů potřebujeme podivný éterický bodák, který by nám měl vyrůst z ruky. Ale je fakt, že to by byla hodně parádní zbraň!

Ian Stone už asi tuší, že s ním není něco v pořádku. S každou další smrtí se o tom přesvědčuje.

            „Lekci umírání“ však není možné úplně zatratit, to rozhodně ne. Jedná se o film, který je velmi, velmi originální. V rámci hororu se originalita hledá jen hodně těžko, a tak o to více potěší, když se objeví snímek, který je nový, který je jiný, který je zajímavý. Nápad je něco, co má každý, ale skutečně dobrý nápad? S tím se hned tak někdo nevytasí. Jen je škoda, že když už se takhle dobrý nápad objeví, nejsou tvůrci schopni ho dotáhnout do úplného konce. Naštěstí nás nechtěli zahltit přehnanou stopáží, a tak nám naservírovali pěkný osmdesátiminutový filmeček.

Každá Ianova smrt je jiná, někdy i v doprovodu hodně nepříjemné krásky.

            S „Lekcí umírání“ je jeden problém. Jako by jí došel dech. Ze začátku sledujeme poměrně dobrou podívanou, která staví hlavně na tom, že nevíme, o co tady vlastně jde. Mysterióznost příjemná, lákavá a slibující. Sliby chyby, chce se říct, protože ze sprintu film přechází v lehký poklus. Píchá nás v boku a my máme pocit, že se zastavíme. Originalita se vytratila a „Lekce umírání“ zase o něco více připomíná nějaký díl „Buffy“ nebo spíš „Supernatural“. Díl, který nebyl dostatečně odlehčen vtipem.

Kdo by si myslel, že ta tmavovláska je přátelská, hodně by se spletl.

            Originalita není všechno, a na to Ian Stone doplatil. S mladíkem se seznamujeme na hokejovém utkání, kde dává gól, který ze zvláštního důvodu neplatí. Nedlouho po zápase je zabit neznámým monstrem a probouzí se v zaměstnání rovnou na pracovním stole. Jenže pak ho zabijí zase. A zase. A zase. Snaží se najít klíč a postupně začíná chápat, jak to vlastně celé je. V tomhle objevování není film dvakrát nápaditý a přeměňuje se nám v obyčejnou podívanou, která má vcelku dobrý konec. Konec se mi líbil hlavně proto, že byl tak nějak správně namachrovaný. A logicky to také dávalo smysl.

Ian Stone si svoje přátele nevybírá. Oni si vybírají jeho.

            Docela mě překvapilo, že film nepotápí herci, právě naopak. Jsou vlastně jeho ozdobou. Mezi nimi poznáme Jaime Murray, která si zahrála „Dexterovu“ femme fatale ve druhé sérii. Jinak se jedná o mladé herce, ale takové, kteří umí skutečně něco zahrát a ne pouze ukazovat pěkný ksichtík. Pokud se týká atmosféry, ta s přibývajícími minutami slábne a snímek se mění v akční, který zas až tak akční není. Zase jednou musím říct, že to je škoda, protože „Lekce umírání“ měla hodně dobře našlápnuto na solidní horor. I přesto si ale myslím, že si vyšší jak průměrné hodnocení zaslouží.

 

Hodnocení: 60%

Vaše komentáře

ANONYM
Ubohý film.. Dal bych mu maximálně 10%.. Kdybych ho měl komentovat, bylo by tady hodně spoilerů a to nechci. Na drhuou stranu je film ztráta času. Hnus, opravdu hnus, jaký stupidní film se dokáže natočit.
ANONYM 24.04.2012 14:23:46 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (béčka, vrazi)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Číst komentáře