Lemora: A Child’s Tale of the Supernatural (1973)

55%
"Lemora: A Child’s Tale of the Supernatural" je neskutečně zvláštní film. Napůl pohádka, napůl horor, ale rozhodně něco trochu jiného.

 

Lemora: A Childs Tale of the Supernatural

USA, 1973, 80 minut

 

Režie: Richard Blackburn

Scénář: Richard Blackburn a Robert Fern

Hrají:

Lesley Taplin (Lemora)

Cheryl Smith (Lila Lee)

William Whitton (Alvin Lee)

Hy Pyke (Řidič autobusu)

 

Pojďme se podívat do gangsterské Ameriky, do světa, kde lidé vraždí jen proto, že mají zbraň. Ale nezastavujme se zde kvůli gangsterům, zastavme se zde kvůli krásné a nevinné dívce Lile, jejíž otec je ďábel sám, jak píší noviny, vrahoun, který se nezastaví před ničím, ale kterého dcera miluje. Je to přece jen její otec a nikdy k ní nebyl zlý. Jenže zmizel a Lila je vyzvána podivnou ženou, Lemorou, aby svého otce vyhledala na jejím panství. A tak se Lila, silně věřící dívka, kterou křesťané obdivují, někteří i jinak než pouze pro její pobožnost, vydává na strastiplnou cestu, aby prožila příběh neskutečný, pohádkový jako od bratří Grimmů.

Že by příběh o Zlatovlásce?

„Lemora: A Child's Tale of the Supernatural“ to má již v názvu. Je to dětský příběh, dokonce o nadpřirozenu. Právě pohádkovost filmu je naprosto kouzelná, a vy budete mít pocit, že se vracíte do dětských let, jen s příběhem hodně temným, kde nečekejte nějaké dědečky hříbečky, ale zombiím podobná stvoření, která pasou po něžném krčku mladé Lily. Když jsem se na film díval, napadla mě spojitost se snímkem „Valerie a týden divů“, ale musím říct, že „Lemora: A Child's Tale of the Supernatural“ je o něco méně vážná a méně se zabývá tématem probouzející se sexuality. Alespoň první polovina filmu se tím příliš nezabývá, i když náznaky zde jsou. Nakonec nezůstane jen u nich.

Zlá macecha nesmí chybět.

„Lemora: A Child's Tale of the Supernatural“ je hlavně cesta, kterou dívka podstupuje. Věřící kráska, která se vydává do temných zákoutí našeho světa, kolem pobíhá v pyžamu, ale přesto se jí daří unikat všem svodům a všem běsům, které na ni číhají. Nenajde svého otce, to je jasné od začátku, ale co se stane s ní samotnou? Dokáže přemoct zlo? Bude s ní stále její bůh, který je terčem ironického nadhledu?

Pak teprve přijde řada na upíra.

Ano, „Lemora: A Child's Tale of the Supernatural“ je filmem, který se rozhodně nevyhýbá společenské kritice, v prvních dvaceti minutách ji předvádí poměrně silně. Pak už se přesouváme do temného pohádkového světa, kde je místo jen pro stíny a tmu, které se rozprostírají kolem, jako kdyby ani nebylo možné jim uniknout. A může jim dívka uniknout? Má čistota možnost přežít ve světě, který je tak zkažený? Kdo má navrch? Dobro anebo zlo? Anebo je film pouze alegorií na to, jak se každá žena vyvíjí? Každá se v určitém věku mění, i když metafora zla je zde možná až příliš silná?

A nakonec útěk před příšerou.

„Lemora: A Child's Tale of the Supernatural“ je sugestivním filmem, kde budete přijímat hlavně jednotlivé obrazy, které vás i mohou vyděsit. Záleží na tom, jak moc se necháte do podivně pohádkového filmu vtáhnout, přijmete běsnící zvukovou stránku a příběh, který vlastně chybí, protože všechno je jen o tom, jak se dívka přesouvá, ale nikoli pouze z místa na místo, ale hlavně ve svém vývoji.

 

Hodnocení: 55%

Hororové filmy (duchové, příšery, béčka, děti)


Přidat komentář