Les démons (1973)

40%
Chudáci ženské. Jesús Franco jim zase připravil nějaké to mučení.

Les démons

Francie, Portugalsko, 1973, 118 minut

 

Režie: Jesús Franco

Scénář: Jesús Franco

Hrají:

Anne Libert (Kathleen)

Carmen Yazalde (Margaret)

Doris Thomas (Matka Rosalinda)

Karin Field (Lady De Winter)

 

Když se budete dívat na snímek „Les démons“, připravte se na to, že tohle je něco jako divná variace na „Tři mušketýry“. Odehrává se to v podstatě ve stejné době, zní tady francouzština a nakonec dojde i na nějaké ty šermířské souboje. A nechybí ani utiskované mladé ženy, stejně jako proradné mrchy. I když v konečném důsledku jde spíše o jejich mučení než obětavou záchranu. I když mučení...

Krásné ženy nechybí.

Jesús Franco se proslavil filmy, které v sobě spojují horor a erotiku. A snímek „Les démons“ ukazuje, co je na tomhle spojení špatně a co Franco nakonec už ani nezvládal. Ve filmu „Les démons“ chybí horor to za prvé, ale co si budeme povídat, ona ani ta erotika už není nijak překvapující, není v něčem nová, ale prostě je to hodně softcore, kde jsou pořád velká tabu v tom, co zobrazit.

Kdo že jsou ti démoni?

Snímek „Les démons“ vypráví příběh o několika ženách, které posedne démon a torturou se je církev snaží očistit. Samotná tahle zápletka j vlastně jen záminkou k tomu, aby měl Jesús Franco dostatek prostoru k tomu, aby zobrazoval nahé ženy. A popravdě, proč ne, ale proč je v tom tak umírněný? Tady jsou vyloženě erotické scény, ale když se vám minutu před očima jen svíjí ženský klín s tím, že se herečka moc snaží mít nohy u sebe, popravdě, začíná to být celkem nuda.

Hezký zadeček.

A podobně nudné je i mučení, které zde probíhá. V podstatě spočívá jen v tom, že se ženě zmáčkne bradavka anebo se polije vodou. Asi je to horká voda, či co, ale na těle to vypadá prostě jen jako voda. Nefunguje to. Až moc je vidět, že tohle má být jen jako, že to je jen na efekt. Copak nešlo udělat nějaké masky a udělat to trochu reálnější? Anebo alespoň použít vosk, když už nic jiného?

Plakát zajímavý.

Přiznám se, snímek „Les démons“ je pro mě zklamáním. Jesús Franco na něm ukázal, že se jeho styl docela rychle okoukal a vyčerpal. A on se ještě rozhodne, že zrovna tomuhle kousku dopřeje skoro dvě hodiny stopáže. To prostě zbytečně přehnal. V ději není nic tak zajímavého, proč by stálo za to na film koukat víc jak hodinu. Horor v tom skoro není, atmosféra chybí, ani to mučení moc nevyděsí nebo nezhnusí a nejhorší je, že i ta erotika je jen povrchní, i když ženy jsou zde krásné.

 

Hodnocení: 40 %

 

Hororové filmy (mučení)


Přidat komentář