Les revenants (2004)

65%
Co byste dělali vy, kdyby se vám někdo, kdo už je několik let po smrti vrátil domů? Vypadal by normálně, choval by se normálně, ale už dávno by byl pohřbený.

 

Les revenants

Francie, 2004, 102 minut

 

Režie: Robin Campillo

Scénář: Robin Campillo a Brigitte Tijou

Hrají:

Géraldine Pailhas (Rachel)

Jonathan Zaccaï (Mathieu)

Frédéric Pierrot (Gardet)

 

Francouzská nová hororová vlna, to jsou filmy, které vám většinou vyrazí dech. Ať už jsou to snímky jako „Martyrs“ nebo američtější „Noc s nabroušenou břitvou“, rozhodně nebudete od filmu odcházet s tím, že to byla skvělá podívaná, u které jste se neskutečně bavili. Ne, spíš si řeknete, že tohle byla pořádně depresivní jízda, o které budete ještě nějakou dobu přemýšlet. Film, který bych chtěl recenzovat dnes, snímek „Les revenants“, je rozhodně dalším případem hororu, u kterého spíše budete uvažovat o tom, co to znamená, proč to tak je a jaké to má důsledky.

Když se mrtví vracejí.

Zombie horor lze pojmout skutečně různě. Stačí si jenom odpovědět na to, jak si vlastně zombie představujeme. Je jasné, že většina z nás si představí ohlodanou mrtvolu, která se dere z hrobu, aby se nažrala živého lidského masa. Jenže Robin Capillo se na problematiku podíval hodně jiným pohledem. Takže nečekejte odpadávání masa, nečekejte děsivé scény požírání vnitřností, protože „Les revenants“, film známý i pod názvem „They Came Back“, je v první řadě sociálním dramatem.

Myslí si, že mohou být šťastní.

Představme si situaci – mrtví se vracejí ze svých hrobů a na první pohled jsou naprosto v pořádku. Jejich těla nejsou nijak ohnilá, ale jsou v podstatě zdravá, nebožtíci mají i vzpomínky a vracejí se do života těch, které opustili. Fenomén byl pouze dočasný a oživil se jen určitý počet nemrtvých, pak zmrtvýchvstávání prostě přestalo. Nikdo to nedokáže vysvětlit, ale „Les revenants“ (v překladu doslova „Navrátilci“) nepodává vysvětlení, zaměřuje se na to, co se s nemrtvými živými následně dělo, jak se začleňovaly do společnosti a jak na ně byla společnost připravena.

Děje se něco, čemu nerozumí. Ani zrcadlo nechápe.

Ano, francouzský film je skutečně sociálním dramatem, protože úvod je vlastně o tom, jaká je potřeba přijmout opatření, aby se nemrtví znovu začlenili do společnosti. Právě na to se film hodně soustředí, a tak vlastně postrádá jakékoli napětí a je sondou do světa, kde je nutné vyrovnat se s něčím novým, nenadálým. V nemrtvých je možné vidět například menšinu a film tak dostává naprosto nový rozměr. Odkazy, které zde jsou, k tomu jasně nabádají. Jak se k nim vláda zachová? Nejsou opatření diskriminační? A jsou nemrtví lidmi? Mají stejná práva?

Domov důchodců na dopolední procházce.

„Les revenants“ je velmi zvláštním filmem, který není klasickým hororem, ale věnuje se problematice, která hororová je. Na zombie se skutečně můžeme dívat velmi odlišnými způsoby a myslím si, že ten, který zvolil Campillo, je velmi originální. Bohužel i díky formě a absenci zásadnější akčnější zápletky, je snímek poměrně zdlouhavý a může se zdát docela nudný. Pokud si ale počkáte na pointu, myslím, že nebudete úplně zklamáni.

 

Hodnocení: 65%

Hororové filmy (zombie, béčka)


Přidat komentář