#28 - Ani stín podezření (1943)

85%
Charlie má stín podezření. Charlie má podezření, že její strýček Charlie není úplně tím, kým se zdá a že asi nebude tak hodný.

Upoutávka na nový seriál.

Ani stín podezření

Shadow of a Doubt

USA, 1943, 108 minut

 

Režie: Alfred Hitchcock

Scénář: Thornton Wilder, Sally Benson, Alma Reville a Gordon McDonell

Hrají:

Teresa Wright (Charlie)

Joseph Cotten (Strýc Charlie)

Macdonald Carey (Jack Graham)

Henry Travers (Joseph Newton)

 

Charlie je na první pohled člověk, který před námi něco skrývá. Leží v posteli, zatímco mu domovnice povídá o tom, že se po něm někdo sháněl. Vypadá to, že Charlie je do něčeho zapletený. Rozhodne se ale bojovat, anebo se alespoň postavit těm, kteří po něm jdou. Venku jim uteče a posílá telegram svojí rodině, za kterou se hodlá vydat, a to včetně své neteře Charlie, která k němu vzhlíží. Není se čemu divit, strýček Charlie je celkem elegantní a milý muž.

Ten chlap něco plánuje.

Strýček Charlie přijíždí za svou rodinou a zdá se, že to bude příjemné setkání. Na strýčka se všichni těší, neteř Charlie snad nejvíc. Jenže ono není všechno, jak se na první pohled zdá. Malá Charlie najednou zjišťuje, že její strýček možná nebude tak šarmantní muž, jakým se pro většinu lidí jeví, ale možná bude mnohem temnější postavou. Co když je skutečně tím, kdo zabíjel ženy, o kterých píší noviny?

Setkání plné nadšení.

Čím víc je malá Charlie se strýčkem déle, tím víc se jí její příbuzný přestává zdát. V městečku se navíc objevují další postavy, které dívce dávají za pravdu. Co když její milovaný strýček skutečně není tím člověkem, kterého znala a kterého tolik obdivovala? Kdo je vlastně tím nevinným člověkem, který se dostává do problémů, jak jsme na to u Hitchcocka zvyklí? Myslím, že Alfred Hitchcock tentokrát dokáže překvapit.

Kdo by neměl Charlieho rád.

„Ani stín podezření“ je filmem, který je – stejně jako všechny Hitchcockovy filmy – skvěle zrežírovaný a v některých případech jsem naprosto nevěřícně zíral na to, jaké záběry kamery si Hitch vybral. Snímek „Ani stín podezření“ je v podstatě takovou hrou na kočku a na myš a právě záběry kamery – místy jsou voleny záběry shora – tuto skutečnost podtrhávají. Je prostě skvělé sledovat umění člověka, který přesně věděl, co natáčí, a navíc přesně věděl, jak to má natočit.

Charlie už dávno poznala, že její strýček Charlie není hodný chlap.

Když se nad tím zamyslíte, tak film „Ani stín podezření“ je dalším filmem, který dokonale zapadá do Hitchcockovy filmografie, pouze s tím rozdílem, že celkové vyznění je jiné, nové. Ta nevinnost už není taková, na jakou jsme si zvykli v podobně laděných filmech z předchozích let. Není se čemu divit, i takový mistr jako Hitchcock se snažil zaujmout nově, předvést zápletku, která nebude očekávaná. Myslím, že se mu to v případě snímku „Ani stín podezření“ podařilo a natočil opět něco čerstvého, co vyniká především skvělou režií a hereckými výkony.

 

Hodnocení: 85%

 

Osobní žebříček

 Alfred Hitchcock a jeho pokus trochu narušit schéma svých dosavadních filmů. Podařilo se mu to skvěle. Žebříček není dán počtem procent, kolik jsem filmu dal, ale i dalšími subjektivními faktory.

 

1. „Psycho“

2. „Ptáci“

3. „Mrtvá a živá“

4. „Ani stín podezření“

5. Zmizení staré dámy

6. „Muž, který věděl příliš mnoho“ (1934)

7. „Podezření“

8. „Příšerný host“

9. „Mladý a nezkušený“

10. Zahraniční dopisovatel

11. Sabotér

12. „Její zpověď“

13. Zběsilost

14. „Vražda!“

15. „Sabotáž“

16. „Pan Smith s manželkou“

17. The 39 Steps

18. Secret Agent

19. „Číslo sedmnáct“

20. Farmářova žena

21. Zahrada rozkoše

22. „...a neuveď nás v pokušení“

23. „Žena se špatnou pověstí“

24. „Boj na nůž“

25. Juno a páv

26. Jamaica Inn

27. „Co moře pohltí“

28. Rozmary bohaté ženy

29. „Světový šampion“

30. Waltzes from Vienna

31. Na šikmé ploše

Hororové filmy (vrazi, děti)


Přidat komentářSouvisející články